Ana Sayfa Seyahat Sektörü Alman Seyahat Acenteleri Raporu

Alman Seyahat Acenteleri Raporu

1379
0

Alman Seyahat Acenteleri Raporu’na göre, Almanya’da seyahat acenteleri 2017 yılında yüzde 4.6’lık büyüme yakalamasına rağmen klasik acenteler, online seyahat acenteleri (OTA) ve tur operatörlerinin web siteleri karşısında pazar payını kaybetmeye devam ediyor.

Alman Seyahat Acenteleri Raporu

Almanya’nın etkili turizm sektörü dergisi fvw’nun Alman Seyahat Birliği’nin (DRV) verilerinden yola çıkarak hazırladığı Alman seyahat acenteleri raporu’na göre, 2017 yılında yüzde 4.6 büyüyen klasik acenteler 26.4 milyar euroluk satış gerçekleştirdi. 2015 yılındaki seviyeye ulaşan bu satışlar, 2016’da yaşanan yüzde 2.6’lık daralmayı da telafi etmiş görünüyor.

Bu satışların içinde sadece turizm amaçlı satışların miktarı yüzde 5 artışla 14.8 milyar euro olurken, 2016 yılındaki yüzde 5.6’lık kayıp tam olarak telafi edilemedi. Alman acenteler 2017’de, yüzde 4.1’lijk artışla 8.4 milyar euroluk uçak bileti satışı yaparken, diğer  satışları ise yüzde 5.3’lük artışla 2.5 milyar euro oldu. Almanya’da tam zamanlı çalışan seyahat acentelerinin sayısı ise 306 azalarak 11 bin 116’ya geriledi.

Alman Seyahat Birliği'nin (DRV) verilerinden yola çıkarak hazırladığı Alman seyahat acenteleri raporu

Erime Devam Ediyor

Alman seyahat acenteleri raporu’nda bulunan yüzde 4.6’lık büyümeye rağmen dikkate alınması gereken iki önemli husus var.

Seyahat acentelerinin satışlarında büyük yer tutan tur operatörü pazarı, 2017’de yüzde 8 büyüyerek 33.7 milyar euroya ulaştı. Ayrıca, QTA’ların ve tur operatörlerine ait web sitelerin gelirlerinde yüzde 14’lük artış kaydedildi. Bu da, klasik acentelerin pazar paylarındaki erimenin devam ettiğini gösteriyor. Üstelik bu hız da her geçen sene artacak gibi duruyor.

Almanya’nın önde gelen dört acente grubunun satışlarında da birkaç değişiklik var. Ülkenin en büyük acente zinciri DER Touristik, satışlarını yüzde 3.5 oranında arttırarak 4 milyar 620 milyon euroya yükseltmeyi başardı. RT Group 2.1, TUI Almanya ise 2.7 milyar euro satış gerçekleştirdi. Yine TSS Group’un satış gelirleri ise yüzde 8.6 oranında arttı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz