Ana Sayfa Makale Antalya Dijital Zirvesi Yorumları

Antalya Dijital Zirvesi Yorumları

276
0

Antalya Dijital Zirvesi’nin 3.sü tamamlandı. Programı, konusu, teması ve konuşmacılarıyla dikkat çekici bir yere aday olan Antalya Dijital Zirvesi yorumları nasıl bir de ona bakalım.

Antalya Dijital Zirvesi yorumları

Zirvenin Ardından: Antalya Dijital Zirvesi Yorumları

Antalya Dijital Zirvesi, odağına turizmi alan ve “Digitalization” temasını kullanarak “Turizmde dijital dönüşüm” konusuna odaklanacağı duyurulduğunda heyecan yaratan bir etkinlik olarak haftalar öncesinden takvim planlamalarına alındı.

Antalya Dijital Zirvesi’nin zamanlamasından programına, bu yılın teması olan “Digitalization” başlığından turizmde dijital dönüşüm konusuna ve özellikle başta popüler finans ve bilim insanı Özgür Demirtaş olmak üzere bir çizginin üzerinde yer alan konuşmacılarına kadar dikkat çekici ve konuyla ilgilenenler için “mutlaka katılmak gerekliliği” içerdiğini belirtmeliyiz.

Antalya Dijital Zirvesi yorumları

Turizmin başkenti gibi bir ünvanı taşıyan Antalya’da, turizmde dijital dönüşüm başlıklı bir “zirve” toplantısı nasıl dikkat çekici olmasın ki!

Katılım belki de bundan dolayı bir hayli yoğundu. Tabiri caiz ise “Dokunma” içeren ve hizmet üzerine kurulu, satış rakamları bile genel e-ticaret rakamlarından ayrılarak değerlendirilen turizm gibi böylesi bir sektörün, “dijital olmak” konusunda kavram kargaşası yaşamasının bu derece farkındalık yarattığını eminim birçok kişi tahmin etmiyordu. Bu kalabalık umarım gerçekten “dijital dönüşüm” farkındalığı için Antalya Dijital Zirvesi’ne gelmiştir.

Önce Özgür Demirtaş

Antalya Dijital Zirvesi’nin yıldızı hiç kuşkusuz popüler kültüründe itekleyip, sosyal medyayı çok başarılı kullanması ile birlikte zirveye çıkan Prof.Dr. Özgür Demirtaş idi.

Özgür Hoca almış olduğu eğitimlerin, hocalık vasfı ve sunum kabiliyetinin, mühendislik zekası ile sahip olduğu bitmez tükenmez enerjisi ve heyecanı ile salonu bir çırpıda avuçları içine alıverdi.

Beklentileri daha konuşmasının başında zirveye taşıdı. “Doğru ve iyi şeyler konuşmamı bekliyorsanız, ses ve görüntü kaydı almayın” anlamında konuşan ve aslında herkesin konsantrasyonunu akıllı telefonlardan alarak kendisine çevrilmesini sağlayan hocanın stratejisi harikaydı. Yoksa Özgür Hoca telefonlar bırakıldıktan sonra da, “olması gerektiği kadar” konuştu.

Ekonomi anlattı, teknoloji anlattı, fütürizm akımlarından bahsetti, gelecekte neler olacağından ve Türkiye’nin nasıl olması gerektiğini anlattı. İyi de yaptı. Her şey çok güzeldi.

Antalya Dijital Zirvesi yorumları

Son dönemde izlediğim en başarılı konuşma ve konuşmacılardan birini dinleme şansı yakalayan herkes gibi biz de çok şanslıydık! Özgür Hoca ile bilgilenildi, ufuklar açıldı, kahkaha atıldı, kendi içinde sorgulamalar yapıldı.

Antalya Dijital Zirvesi’nin yıldızı olan Özgür Demirtaş’ın konuşmasında neredeyse hiç olmayan şey ise “Turizmde Dijital Dönüşüm”dü. Özgür Demirtaş kendince içinde her şey vardı dese de, bu nefis ve uzun sunumun içinden cımbızla çekecek dijital dönüşümcülerin etrafımızda pek bulunmadığı gerçeği, maalesef sektörün sıkıntılı halleri arasında yer alıyor.

Antalya Dijital Zirvesi Yorumları ve Dahası

Özgür Hoca’nın programını uzatarak yaşattığı keyifli anlar, zirve programında kendisini takiben yer alan konu ve konukları biraz zorladı aslında. Çünkü herkes, yoğunlaştığı bu şahane gösteriden sonra kendisini salondan dışarı attı.

Hande Berktan tarafından moderatörlüğü gerçekleştirilen bölüm ise sıralamadaki yeri kadar, konu ve konuklarıyla da bırakın dijital dönüşümü, turizmde onyıllardır konuşulanların önüne geçemedi. Sorulan soruların sıkıntılı, cevapların ise o sorulara ait olmadığı anlar bile vardı.

Dikkat çeken nokta ise, turizm konusu odağında “Digitalization” adına var olan yine bir şey yoktu!

Serdar Kuzuloğlu ise..

Yine katılımcıları saran bir konuşma beklentisi, programda yer alan Serdar Kuzuloğlu’ndan umulmaya başladı.

Antalya Dijital Zirvesi yorumları

Serdar Kuzuloğlu, eğlenceli, radyo programı tadında, emek de verilmiş olan konuşmasında turizm adına birkaç şey söylemek istemesine rağmen, eğlenceli anıların anlatıldığı tüketici deneyimi ve Antalya’da uzun yıllardır konuşulan “turisti şehire indirmek lazım” gibi, iyi niyet yüklü ancak ortada kalan tespitlerini aktardı.

Gerçek anlamda ise çok ama çok eğlenceliydi.

Google Gelmiş Hoş Gelmiş

Google, Antalya Dijital Zirvesi’ne Google Travel Industry Manager ünvanını taşıyan Ömer Şakar isimli bir çalışanını göndermiş.

Tourigon olarak Google kısmını heyecanla beklediğimiz zirvenin, Google Travel Industry’i temsilen gelen arkadaşımızın, zirve yönetiminden geldiğini belirttiği istekle “Kısa tutmaya çalışacağım” diyerek “Digitalization” beklentimizi daha ilk saniyede suya gömmeyi başarması fiyasko gibiydi.

Oysa ki Google, bu zirvede anahtar rollerden birini oynayacak oyunculardan biri olmalıydı. Okulda yapılan bir yıl sonu ödevi veya şirket içinde, ellerinde kahveleri ve tabletleriyle gereksiz zaman alan günlük toplantılara gelen güruha yapılan bir sunum şeklindeki kısa konuşma galiba tam bir hayal kırıklığı oldu.

Antalya Dijital Zirvesi Teşekkür..

Zirvede organizasyon, Yekta Kopan’ın tecrübeli sunumu, sahne-ışık-ses gibi detaylar harikaydı.

Zirveye ev sahipliği yapan Su Otel de iyi bir seçimdi. Yukarıda bahsettiğimiz izlenimler, zirvenin sadece “Digitalization” hakkındaki kısmında beklentilerimizi karşılayamamak ile ilgili olsa da, böylesi bir organizasyonu gerçekleştiren CRM Medya’ya, tourigon ve katılımcılar adına teşekkür ediyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz