Ana Sayfa Yazarlar Erkut Özen Antalya Turizm İçin Bir Şeyler Yapmalı!

Antalya Turizm İçin Bir Şeyler Yapmalı!

265
0

Antalya, Türkiye Turizm sektörünün lokomotifi, kalbi, can damarı olarak tanımlanabilecek daha nice ünvanın, isminin önüne getirilmesini hakettiği bir şehir. Ancak yine de lafı gevelemeden soralım; Antalya daha kaç yıl cepten yiyecek?

Antalya'dan Dünyaya

Antalya Turizm İçin Bir Şeyler Yapmalı!

Önce aklımızda olan doğruları bir göz atalım;

**Antalya, dünyada bugünden itibaren hiç tanıtımı yapılmasa bile en fazla yüzde 10 turist kaybeder.

**Deniz, güneş, kum denildiğinde akıllara gelen birkaç şehirden biri. Allah vergisi avantajları çok ama çok büyük!

**Dünyanın turist gönderen en büyük ülkelerine çok yakın bir uçuş mesafesinde.

**Rakibi olan ülkelere göre çok ucuz! Türk Lirası’nın değer kaybından dolayı sürekli daha cazip hale geliyor.

**Kemer‘den Alanya‘ya kadar olan bölgenin birçok yerinin tadını kaçıracak kadar tesisleşme olduysa da, bunun en önemli faydalarından biri dünyanın en yeni konaklama tesislerine sahip bir kent.

**Her ne kadar turistlere fazla bir şekilde sunulmasa da, kültür, tarih ve arkeolojik hikayelerle büyüleyici bir coğrafyada yer alıyor..

Herkes tarafından bilinen daha onlarca maddeyi bu şekilde sıralayabiliriz. Bunların hepsi de Antalya‘da hazır olan ve “yeni tesisler” dışında cepte yer alan özellikler.

Peki gerisi ne olacak? Antalya rakipsiz mi? Fiyat politikaları hep aynı mı olacak? Ya kaliteyi sarsarsak ne yapacağız? Antalya‘ya gelen ziyaretçiler gündüzleri otelden çıkmak istediklerinde ne sunuyoruz? Ya da Antalya’nın rakipleri veya bugün rakibi olarak görmediğimiz ama gümbür gümbür gelen destinasyonlar ile ulaşımın ucuzlaması ve hızlanmasıyla daha cazip hale gelen destinasyonlarda ne sunuyorlar / sunacaklar?

Şu an bir turizm çalışanının nasıl düşündüğünü tahmin edebiliyorum. “Nasıl olsa bunların olmasına daha çok var değil mi? Hiç önemli değil! Nasıl olsa o zamana kadar emekli olursunuz belki de..”

Ama dünyanın hiçbir yerinde bir turizmci emin olun böyle düşünmüyor. Öyle düşünen yine turizm çalışanı olarak ayrılıyor.

Antalya Yıldız Olmalı

Antalya bugünü değil ama yarını kaybetmek istemiyorsa başta tarihine çok daha fazla sahip çıkmalı. Örneğin; Aspendos bir Collesseum kadar ünlü olmalı. Hadi Perge‘yi yapamadık ama Side Antik Kenti şehrin de içinde yer almasının avantajıyla bambaşka bir hale bürünmeli. Dubrovnik’e gitmek isteyen gezginler kadar kişi Antalya Kaleiçi‘ne gitmek istemeli. Şehrin ortasında bulunan Üçkapılar olarak bilinen Hadrianus Kapısı, sosyal medyada en fazla fotoğrafı paylaşılan yer olmalı. Phaselis, Olimpos gibi denize açılan antik kentler için dünyanın en çekici projeleri üretilmeli. Kültür ve sanat oluk oluk Antalya’ya akmalı.

Belki klişe olacak ama bu topraklara bir Disneyland, Universal Park muhakkak gelmeli! Mümkünse bu da gerçekten bambaşka bir bölgede yine konaklama tesisleri ve çevresiyle birlikte planlanmalı.

Nefis golf sahalarına sahip Antalya’da dünyaca ünlü hikayelerin yaşandığı ve unutulmazların olduğu bir golf sahası hala yok. Projenin büyük balıkları burada yatıyor.

Mutlaka ama mutlaka Antalya’da geçen büyük bir Hollywood yapımına destek verilmeli. Hatta bu bir değil birkaç konseptte gerçekleştirilmeli. Macera, aksiyon dolu “Görevimiz Tehlike” James Bond” gibi serilere önemli katkılar yapılabilir, Antalya’nın tarihinden önemli oyuncuların ses getireceği tarihi filmler çıkartılabilir. Troy benzeri bu coğrafyaya ait efsanevi bir film için Antalya kullandırılmalı.

Spor bir kentin tanıtımı için en önemli etkenlerden. Eğer süreklilik sağlanabilirse o kenti uçurabilir. dünyanın en önemli spor organizasyonları için Antalya tercih edilmese bile uzun vadeli bir projede Antalyaspor’dan -şimdi belki uzak bir fantazi gelecek- bir Chelsea örneği çıkarılabilir. Dünyanın en önemli markaları Antalyaspor’a katkı verebilir.

Kruvaziyer hayalleri hep sürse de, maalesef hala dişe dokunur programlara alınamıyor Antalya. Bunu anlayabiliyorum. Büyük programlar için büyük riskler var. Ancak bu programlara girebilmek için de bir şeyler yapmak gerekiyor.

İnanın bu “bir şeyler” çok zor değil. Hem artık Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı da var!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz