Ana Sayfa Etkinlik Bakan Ersoy: Yeni Bir İstatistik Tutuyoruz

Bakan Ersoy: Yeni Bir İstatistik Tutuyoruz

157
0

23.EMITT Turizm ve Seyahat Fuarı’nın açılışında konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, 2018 yılında Türkiye’ye (Yurt dışında yaşayan vatandaşlar dahil) 46 milyon turist geldiğini açıkladı.

Bakan Ersoy: Yeni Bir İstatistik Tutuyoruz

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, EMITT Turizm Fuarı’nın açılışında yaptığı konuşmada bazı sayılara da değindi.

2018 yılında Türkiye’ye 39 milyon 488 bini yabancı, 6 milyon 624 bini ise yurt dışındaki vatandaşlar olmak üzere toplam 46 milyon 110 bin ziyaretçi geldiğini belirten Ersoy, artık yeni bir istatistik daha tutmaya başladıklarını belirtti. Mehmet N. Ersoy, buna göre çıkan sonuçlarda ise turistlerin yaptığı konaklama harcamasının 63,2 dolardan 66,2 dolara yükseldiğini ifade etti.

Bakan Ersoy, 2017 de 681 dolar olan turist başına harcamanın ise 2018’de 641 dolara düştüğünü sözlerine ekledi.

Ersoy sözlerini “Bu verilerden sonra 70 milyon turist hedefinin zor olmadığı görülüyor. Bizim için önemli olan turizm gelirini 70 milyar dolara çıkarmak. İşin zor ve meşakkatli olan kısmı da burada.  Bu nedenle turizmde nicelikten niteliğe geçmemiz gerekiyor. Sadece konaklama gelirini arttırarak turizim gelirini yükseltmek mümkün değil. Turistin otel ve otel dışı harcamalarını arttırmak zorundayız. Arz odaklı değil talep odaklı turizm yapmalıyız..” şeklinde sürdürdü.

Yeni turizm yasası ile ilgili çalışmalardan da bahseden Ersoy, “46 yıllık bir yasa olan 1618 sayılı yasayı değiştiriyoruz. 46 yıl çok uzun bir süre. Bu süreçte dünya turizminde birçok yenilik oldu. Her şeyden önce iletişim teknolojileri ve iş yapma şekilleri ve turist ve turistin beklentileri çok değişti. Bu değişimlerle birlikte pazara lokallerin yanında global devler de pazardaki yerini almaya başladı. Sektör ve bakanlık olarak yeni teknoloji ve küresel seyahatle uyumlu bir yasaya ihtiyaç olduğunu gördük ve çalışmayı başlattık.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz