Ana Sayfa Seyahat Sektörü Online Turizm Booking.com İçin Kötü Haber: İtiraz Reddedildi!

Booking.com İçin Kötü Haber: İtiraz Reddedildi!

240
0

Türkiye’de vergi ödemeyerek haksız rekabet ortamı yarattığı iddiasıyla online rezervasyon sitesi Booking.com‘a açılan davada mahkeme, siteye erişimin engellenmesi kararına yapılan ikinci itirazı da reddetti. İstanbul 5. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde görülen davada dünya online rezervasyon devi Booking.com’a erişimin engellenmesinin kaldırılmasına ilişkin yapılan ikinci itirazın da reddedildiği ortaya çıktı.

İkinci İtiraza da Red

sozcu.com.tr web sitesinde yer alan habere göre; Hollanda merkezli dünyaca ünlü online rezervasyon sitesi Booking.com’un avukatları, site hakkında verilen ihtiyati tedbir kararının mahkeme tarafından belirlenecek bir teminat karşılığında kaldırılması için Şubat ayında ikinci kez itirazda bulunmuştu. Mahkemenin, ikinci itirazı geçtiğimiz Haziran’ın başında reddettiği belirlendi. Gerekçede ise teminat karşılığı tedbir kararının kaldırılmasının bu aşamada mümkün olmayacağı belirtildi. Ayrıca Bilirkişi raporunun beklendiğine dikkat çekildi.

Kararda, “Varsa davacının üye acentelerinin uğrayabileceği muhtemel zararların olup olmadığının miktar itibariyle bu aşamada belirlenemeyeceği, yargılama sürecinde alınacak bilirkişi raporuyla bu hususların netliğe kavuşacağı kanaatine varılarak teminat karşılığı ihtiyati tedbirin kaldırılması taleplerinin reddine dair hüküm kurulmuştur” denildi.

Bilirkişi Raporu Bekleniyor

Öte yandan İstanbul 5. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde görülen davada bilirkişi raporunun beklendiği ancak raporun henüz mahkemeye ulaşmadığı öğrenildi. Mahkeme önceki celse, İstanbul, Marmara ve Boğaziçi üniversitelerinin vergi ve ticaret hukuku konularında uzman öğretim üyeleri arasında belirlenecek bilirkişi heyeti tarafından rapor düzenlenmesine karar vermişti.

Ne Olmuştu..

Türkiye Seyehat Acenteleri Birliği (TÜRSAB), Booking.com’un Türkiye’de vergi ödemediğini bu nedenle de haksız rekabete yol açtığını iddia ederek, internet sitesi hakkında İstanbul 5. Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açtı.

Dava açıldıktan sonra TÜRSAB’ın başvurusu üzerine mahkeme, booking.com’un internet adresi üzerinden veya oluşturacakları başka bir adres üzerinden, Türkiye’de yerleşik otel, konaklama tesislerinin pazarlanması ve pazarlanmasına aracılık edilmesi yönündeki faaliyetinin durdurulması için ihtiyati tedbir kararı aldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz