Ana Sayfa Seyahat Sektörü Seyahat Acentaları Booking.com Mahkeme Kararı Sonrası Neler Olacak

Booking.com Mahkeme Kararı Sonrası Neler Olacak

161
0

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği’nin Booking.com faaliyetleri hakkında açtığı davada mahkemenin kararı belli oldu.


Yaklaşık 2 yıldır devam eden Booking.com davasında, davayı kabul eden mahkeme, “haksız rekabet” olduğuna kanaat getirdi. Kararda ayrıca; “Booking.com’un haksız rekabete neden olan eylemlerini ortadan kaldırarak 500 bin lira teminat yatırması ve “en iyi fiyat” ibaresini kaldırması durumunda ihtiyati tedbir kararının kaldırılacağı” belirtildi.

Türkiye’de 2 yıldır erişimi engelli olmasa da Booking.com üzerinden, Türkiye’den Türkiye içindeki otellere rezervasyon yapılamıyor.

Karar sonrası açıklama yapan TÜRSAB, Booking.com’un Türkiye’de faaliyet gösterebilmesi için seyahat acentesi belgesi alması gerektiğini ifade etti.

Haksız rekabet kararını değerlendiren TÜRSAB Başkanı Firuz B. Bağlıkaya, “Biz söz konusu portalın belgesiz, vergi vermeden ülkemizde seyahat acentacılığı faaliyeti yapmasına itiraz etmiştik.  Mahkeme, bakış açımızda haklı olduğumuz yönünde net bir karar verdi. Haklılığımız tescillenmiş oldu. Karar bu yönden diğer yabancı menşeli firmalar için de emsal niteliği taşıyor. TÜRSAB olarak bundan sonraki süreçte ülkemizde belgelendirme işlemlerini gerçekleştirmeden, vergi vermeden faaliyet gösteren tüm yabancı ülke menşeli firmalara aynı yasal süreci başlatacağız. Seyahat acentacılığı faaliyeti yaptığına karar verilen booking.com’un 1618 sayılı Seyahat Acenteleri ve Seyahat Acenteleri Birliği Kanunu gereğince idari yaptırımların uygulanması için kararın bir örneğinin de Kültür ve Turizm Bakanlığı’na gönderilmesi kararlaştırıldı. Mahkeme kararına göre booking.com’un ülkemizde faaliyetlerine devam etmesi için seyahat acentası belgesi alması gerekiyor. Bu noktada artık söz Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda” dedi.”

Mahkeminin verdiği “Booking.com‘un haksız rekabete neden olduğuna ilişkin kararının” TÜRSAB’ın haklı olduğunu gösterdiğini belirten Firuz Bağlıkaya, Türkiye’de vergi vermeden, belgesiz bir şekilde faaliyet gösteren tüm diğer firmalar için de yasal süreç başlatacaklarını ifade etti.

booking.com türsab

Booking.com Acenta Belgesi Almak Zorunda!

Booking.com‘un belge olmadan ve vergi vermeden seyahat acentesi faaliyeti yürüttüğünü ileri süren Bağlıkaya, “Mahkeme Booking.com’un belge almadan faaliyetlerini sürdüremeyeceğine karar verdi. Mahkemenin gerekçeli kararını görmek gerekiyor ancak şu anda belge olmadan faaliyette bulunamaz.” dedi. Bağlıkaya, Booking.com’un acente belgesi almak ve Türkiye’de yasal bir yapıya kavuşmak zorunda olduğuna dikkat çekti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz