Ana Sayfa Seyahat Sektörü Online Turizm Booking.com’a Durdurma

Booking.com’a Durdurma

195
0

Online turizm rezervasyon devi Booking.com‘un Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) tarafından birlik üyesi seyahat acentalarına karşı gerçekleştirilen haksız rekabetin önlenmesi amacıyla açılan dava sonucu Türkiye’deki faaliyetlerine tedbiren durdurma kararı verildi. Bu karar ile Booking.com Türkiye otellerini Türkiye üzerinden yapılan aramalarda listelemelerden çıkardı.

Booking.com Faaliyeti Durduruldu

TÜRSAB tarafından yapılan açıklamaya göre, İstanbul 5’inci Asliye Ticaret Mahkemesi’nin 2015/1174 E. sayılı dosyası ile açılan davanın bugün görülen duruşmasında “Booking.com BV şirketinin, Booking.com internet adresi üzerinden veya oluşturacakları başka bir adres üzerinden, Türkiye’de yerleşik otel, konaklama tesislerinin pazarlanması ve pazarlanmasına aracılık edilmesi yönündeki faaliyetin durdurulmasına, bu konuda Bilgi Teknolojileri Kurumu’na yazı yazılmasına” karar verildi.

Booking.com’a BTK tarafından uygulanacak erişim engelinin, mahkeme kararının tebliğinin ardından uygulanması bekleniyor.

TÜRSAB, Rekabet Kurumu’na daha önce gerçekleştirdiği başvurusunda da, Booking.com BV şirketinin rekabete aykırı eylemlerinden dolayı Rekabet Kurumunca 2 milyon 543 bin 992 lira idari para cezasına çarptırılmasını sağlamıştı.

Karar ile Booking.com üzerinden Türkiye’den yapılacak aramalarda Türkiye otellerine ulaşılamıyor. Ancak yurtdışı online rezervasyonlar yapılmaya devam ediyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz