Ana Sayfa Pazarlama Sosyal Medya Clubhouse Çöktü mü?

Clubhouse Çöktü mü?

610
0

Yıllardır özlemini çektiğim bir gazeteyi “basılı” okuma hevesimi geri getiren ve bunu alışılmışın dışında bir risk içermesine rağmen “haftalık” olarak yapan ve sonuçta sadece bir adet gazeteyi bize 10 TL. gibi haftalık bir fiyata(!) sunan Oksijen Gazetesi harika işler çıkarıyor.. Ya da ben öyle düşünüyorum!

Oksijen Almak

Oksijen Gazetesi ya da web sitesi ismiyle gazeteoksijen, manşetlerine teknoloji konusu eklemeyi her zaman göz önünde tutuyor. Ben de oldukça büyük bir ilgiyle bu sayfaları takip ediyorum.

Okumaktan ve takip etmekten keyif aldığım Oksijen yazarlarından Levent Ertem bu hafta Clubhouse’un çöküşü başlıklı bir yazı kaleme almış. Ertem, yazısında sosyal medya piyasasının büyük oyuncuları olan Twitter, Facebook, Spotify, LinkedIn ve Reddit’in, bir anda Clubhouse’un yükselttiği “Sohbet Odaları” alanına girdiklerinden dolayı markanın kenara atıldığından bahsetmiş. Bunu da asıl olarak uygulamanın indirilme verilerine dayandırarak ele almış.

Clubhouse Çöktü mü?

Yazıda bahsedildiğine göre; Clubhouse uygulaması şubat ayında 9,6 milyon indirilme rakamına ulaşmasına rağmen mayıs ayını birkaç yüz bin indirilmeyle ilk 30’un dışında bitirmiş. Levent Ertem sanırım burada ya Mayıs ayının ilk haftasını veya birkaç gününü ele aldı ya da Nisan ayından bahsetti ve bir yanlışlık oldu. Çünkü henüz Mayıs ayındayız. Onu bilemiyorum. Ancak Clubhouse’un çökmüş olduğu fikri için erken olduğunu düşünüyorum sadece.

Clubhouse

Öncelikle yazıda iyi bir anlatım yapılmasına rağmen Clubhouse’u hayata geçiren iki Stanfordlu, bana kalırsa -nedeninini bilmediğim bir şekilde- sakladıkları hamleleriyle hala güçlüler gibi. Çünkü yazıda bahsedilen Clubhouse’un indirilme sayıları belirli bir topluluğu içeriyor. Yani sadece IOS kullanıcılarının ya da daha sade bir deyişle Apple kullanan IPhone’cuların sayıları. Yani içinde Samsung başta olmak üzere koca bir Android dünyası henüz Clubhouse tarafından içeri alınmış değil.

Ben bu stratejinin belki de az önce nedenini bilmediğimden olsa gerek yanlış olduğunu düşünenler arasındayım. Yani böyle hızlı bir şekilde popüler olmayı başaran bir uygulamanın neden hala bu kartı sakladığını bilemiyorum. Ancak Clubhouse kurucuları Rohan Seth ve Paul Davison eminim benden daha farklı şeyler düşünüyorlardır!

Sosyal Medya Dünyasına Girmek

Diğer büyük sosyal medya oyuncularının bu piyasaya girme işine gelince.. Bu durumun yakın bir gelecekte itici bir hal alacağından yola çıkarak başka bir “pazar yazısı”nın konusu yapacak kadar derin bir mevzu olduğunu biliyorum. Ama özellikle Snapchat’i darmadağın eden “Story” hareketinde özellikle Instagram‘ın yakaladığı başarı kadar büyük bir hikayenin yazılamayacağından eminim. Dedim ya.. Aklıma gelenleri bir başka yazıda paylaşırım.

Clubhouse Çöktü mü?

Gelelim Clubhouse’un çöküşüne(!). Twitter’ın Spaces’i mutlaka devasa kullanıcı kitlesiyle birlikte yoğun bir ilgi görecektir. Ancak artık sosyal medya şirketlerinin, hedeflemelerini çok daha farklı noktalarda ve etkili dinamikleri gözeterek belirlediklerini, sosyal durumun ve psikolojinin de dijitale önümüzdeki dönemde hiç olmadığı kadar ağır bir şekilde ekleneceğini düşünüyorum.

Ne Yapardım?

Ben Stanford’a gidemedim. Ama en azından böyle bir uygulamayı planlarken geliştireceğim modelin, Youtube mu, Twitter mı, Instagram mı ya da TikTok mu olacağını düşündüğüm kadar, bu mecraları kullanan hangi kitleyi kendime çekeceğimi de projelendirmiş olacağımdan eminim.

Bir de en önemli kilit noktanın da, bana gelip içerik üretecek olan kişilere bir gelir modeli sunabilmeliyim diye düşünürüm. Aslına bakarsanız bu konuyu kısaca özetlemek gerekirse; televizyon izlemiyorum diyenlerin Youtube karşısında saatler geçirmesine bakarak “içerik izlemiyorum” demelerini beklemem! Ya da şöyle diyeyim.. “Eğer arabada veya toplu taşımada değilsek” Clubhouse’a kadar kaçımız evde radyo dinliyorduk? Ama muhtemelen şu an onu evde ve hatta iş yerinde bile dinliyoruz değil mi? Yani dinlediğimiz içeriği üretenler olduğuna göre, onu üretenler de bir kazanç sağlamaya başlarsa ve bu doğru bir yol içeriyorsa “Clubhouse Çöktü” demek için sanki biraz erken gibi olabilir..

Bu stanford’lu çocuklar sadece davetiye ile girilebilen ve sadece IOS işletim sisteminde olan bir uygulamayı planlarken eminim bir şeyler düşünmüşlerdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz