Ana Sayfa Seyahat Sektörü Online Turizm Dijital Gezgin Türkler: Seyahat Planlarında Sosyal Medya En Etkili Mecra

Dijital Gezgin Türkler: Seyahat Planlarında Sosyal Medya En Etkili Mecra

269
0

Global Digital Traveller Research 2018 başlıklı, teknolojinin seyahat deneyimlerini nasıl şekillendirdiğini incelemek için 25 ülkede 16 bin 200’den fazla yolcunun katılımıyla yapılan araştırmaya göre, Dijital gezgin Türkler, bir sonraki seyahatlerini araştırırken dörtte üçünün (yüzde 72) sesli arama kullandığını ve çoğunluğunun (yüzde 88) sosyal medyada yayınlanan videoları ve fotoğrafları etkin bir şekilde incelediğini meydana çıkardı.

dijital gezginler

Dijital Gezgin Türkler

Seyahate çıkmayı planlayanların yaklaşık dörtte biri (yüzde 26), sosyal medyanın karar vermede en etkili mecra olduğunu düşünüyor.

Rezervasyonlar Mobil Üzerinden

Global Digital Traveller Research 2018, Türkiye’deki gezginlerin üçte ikisinin (yüzde 63) artık tüm seyahat düzenlemelerini, araştırma ve rezervasyonlarını akıllı telefonlarından yapma eğiliminde olduklarını gösterdi.

Beşte ikisi (yüzde 42), dijital cihazları üzerinden rezervasyon bilgilerine erişebilmeyi çok zahmetli buluyor.

Buna ek olarak araştırma, katılımcıların yarıya yakınının otellerde resepsiyondan ziyade bir uygulama aracılığıyla “check-in” yapmayı (yüzde 54) ve otel oda kapılarını açmak için akıllı telefonlarındaki dijital oda anahtarlarını kullanmayı (yüzde 49) tercih ettiklerini ortaya koyuyor.

Araştırma, Türkiye’deki yolcuların yaklaşık dörtte üçünün (yüzde 71), dijital biniş kartlarının ve e-biletlerin seyahatleri oldukça kolaylaştırdığını düşündüğünü ve yarısından fazlasının (yüzde 61) dijital cüzdan/ödeme uygulaması kullandığını gösterdi.

Dijital gezgin

Dünya dijital gezginler sıralaması

Bununla birlikte Türk gezginlerin çoğunluğu (yüzde 68) güvenlik hatlarında bekleme süresini azaltmak için biyometrik taramanın kullanılmasında sakınca bulmuyor.

Dijital olarak en gelişmiş gezgin ulusların lig tablosunu içeren rapora göre Türkiye, ABD, Birleşik Krallık ve Japonya’nın önüne geçerek ankete katılan 25 ülke arasında 7. sırada yer alıyor.

Türkiye’de 2018’de dijital çözümlere ilgi arttı

Travelport’un Levant, GCC ve Pakistan`dan da sorumlu Bölgesel Ticari Direktörü Jennifer Desouza, raporun sonuçlarıyla ilgili şunları söyledi: “Türkiye’de 2018 yılında kullanıcıların dijital çözümlere olan ilgisinin arttığını görüyoruz.

Türkiye’de seyahatin her safhasında dijital seyahat çözümlerine olan talep artık oldukça yüksek. Bu durum seyahat işletmeleri ve seyahat sağlayıcılarına dijital çözümlerle daha etkili bir iletişim kurmaları için önemli bir fırsat sunuyor.”

İşte 25 ülkede 16 binden fazla yolcunun katılımıyla gerçekleştirilen araştırman ile ortaya çıkan liste:

25- ABD

24-Japonya

23- İngiltere

22- Kanada

21- Avustralya

20- Fransa

19-İspanya

18- İtalya

17- Rusya

16- ABD

15- Hong Kong

14- Güney Kore

13- Arjantin

12- Singapur

11- Güney Afrika Cumhuriyeti

10- Meksika

9-Kolombiya

8- Suudi Arabistan

7- Türkiye

6- BAE

5- Nijerya

4- Çin

3- Brezilya

2- Endonezya

1- Hindistan

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz