Ana Sayfa Seyahat Sektörü Online Turizm Dijital Turizm Almanya: Size de Günaydın! Bir Tespit Bu Kadar Geç mi...

Dijital Turizm Almanya: Size de Günaydın! Bir Tespit Bu Kadar Geç mi Yapılır?

412
0

Turizm nereye gidiyor? diye konuşulup duruyor ya her yerde.. İşte bununla ilgili bir haber çıktı karşıma. Haber şöyle; “Almanya’da yapılan bir araştırma, milenyum gençliği olarak adlandırılan jenerasyonun kendi seyahatini organize etme eğiliminin arttığını, tur operatörlerinin paket turlarını daha az satın aldığını ortaya koydu.”

Turizm Nereye Gidiyor?

Öncelikle turizm pazarlarının gözdesi Almanya‘da böyle bir araştırmanın yeni gibi sunulup, yeni bir haber gibi yayınlanıyor olması mantık dışı gibi gelse de!!, bu haberin aslında kötü bir tercüme ile böylesi bir sürecin takibi neticesinde ara sonuç olduğuna inanmak istiyorum.

Çünkü dünya turizminin geleceği ile ilgili yaşanan yıllardır çok hızlı bir şekilde ilerleyen bireysel turizm ağırlıklı turizmin yeni şeklinin Almanya’da daha yeni tespit ediliyor olması, az önce de dediğim gibi akla mantığa sığan bir şey olmasa gerek!

Şimdi haberin detaylarına bir dönelim. Alman pazar araştırma şirketi YouGov‘un 18-34 yaş aralığındaki gençlerle yaptığı araştırmaya göre; milenyum gençliği (Y kuşağı) olarak adalandırılan jenerasyon giderek daha fazla oranda internetin nimetlerinden faydalanıyor.

Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, “Booking.com üzerinden rezervasyon yapmaya hazırım” diyenlerin oranı son iki yılda yüzde 25’ten yüzde 28’e, “Airbnb üzerinden rezervasyon yapmaya hazırım” diyenlerin oranı ise yüzde 15’ten yüzde 19’a ulaşmış.

Dijital Turizm Almanya

TUI Popülerliğini Kaybediyor

Yine bu araştırmayı yansıtan habere göre dünyanın en büyük seyahat grubu TUI, “Dijital Yerliler” olarak adlandırılan bu kesim arasında giderek popülerliğini yitiriyormuş.

Yapılan araştırmanın sonucuna göre, iki yıl önce TUI üzerinden rezervasyon yapmaya hazırım” diyen milenyum gençliğinin oranı yüzde 22 iken, 2 yıl sonra bu oran yüzde 19’a gerilemiş.

Dijital Turizm Yükseliyor

“Dijital Seyahatçiler Olarak Milenyum Gençliği” başlığını taşıyan araştırmaya göre, Y kuşağı seyahat bilgisi edinmek için çok yoğun olarak interneti kullanıyor.

Örneğin, online ortamlardaki otel değerlendirmelerine dikkat eden kişi oranı Y kuşağında yüzde 39 iken, 35 yaş üstü grupta bu oran yüzde 29’a geriliyor.

Düşük Bütçeli Seyahatler

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, Y kuşağı seyahat harcamaları konusunda da son derece dikkatli. Araştırmaya katılan Y kuşağından insanların yüzde 27’si önceki seyahatlerinin düşük bütçeli olduğunu açıklarken,  35 üstü insanlarda bu oran yüzde 18’e geriliyor.

Bu konuda bu sonuçlara göre Alman seyahat pazarı hala konuya tam hakim değilim gibi görünüyor. Üstelik bu sonuçlardan daha ötesi “dünyayı çoktan” etkisi altına alıp savurup duruyorken!

Alman seyahat pazarının paketlerde hala bu oranları korumasının sebebi de sadece ve sadece “düşük bütçeli seyahat tercihi” olduğu akıldan çıkarılmamalı. Çünkü düşük bütçeli seyahat etmeyi tercih edenlerin online veya dijital turizm için “hala” charter uçuşların getirdiği en avantajlı fiyatları yakalayacakları uçak bileti fiyatları imkanları çok kısıtlı.

Büyük tur operatörleri uçuş avantajlarını kullanarak (en büyük kar edilen bu nokta en büyük zarara da yol açabiliyor.) dijital turizm ile mücadeleye bir süre daha devam edecekler. Peki ya sonra?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz