Ana Sayfa Seyahat Rehberi Dünyanın En Uzak Köşesine Seyahat Hiç Bu Kadar Çekici Olmadı!

Dünyanın En Uzak Köşesine Seyahat Hiç Bu Kadar Çekici Olmadı!

252
0

Medeniyetten uzaklaşma fikrinin gezginlere çok cazip geldiği şu günlerde Hotels.com, sizlere dünyanın en uzak oteli olabilecek yerde cazip bir konaklama fırsatı sunuyor. Dünyanın En Uzak Köşesine Seyahat hiç bu kadar çekici olmamıştı!

Dünyanın En Uzak Köşesine Seyahat

Dünyanın En Uzak Köşesine Seyahat

“Eksik kalma mutluluğu”nu yaşayın: Hala duymadıysanız hemen söyleyelim: Bugünlerde “Eksik kalma mutluluğu” ile “medeniyetten uzaklaşma” fikri büyük ilgi görüyor. Hotels.com‘a göre geçen yıla kıyasla bu yılki uzak destinasyon aramalarında %18 artış** var

“Itto” da ne? Emin olabilirsiniz; bu seyahat her zamanki kaçışlarınızdan çok farklı olacak.Son nüfus sayımına göre yaklaşık 450 kişinin yaşadığı bu küçücük adada köpeklerin çektiği kızaklara binebilir, şanslıysanız Kuzey Işıklar’ını görebilir ve konakladığınız otelin boyutlarındaki buz dağlarının yanından kürek çekerek geçebilirsiniz.

Dünyanın En Uzak Köşesine Seyahat

Hotels.com™’da görebileceğiniz gibi (dünyanın en uzak oteli), medeniyetten tam anlamıyla uzaklaşmaya hazır olun.

Adını telaffuz etmekte zorlansanız bile, eminiz ki Doğu Grönland’da, dünyanın en efsanevi yerlerinden biri olan Ittoqqotoormiit’i mutlaka görmek isteyeceksiniz. Çünkü 2019 Mart’ında bu tesisteki konaklamalarınızda oda ücretinin büyük bir kısmını Hotels.com ödüyor*. İnanın ki bu bir şaka değil!

Dünyanın En Uzak Köşesine Seyahat

Uzak Destinasyonlarda Artış

Geçtiğimiz yıla kıyasla bu yıl medeniyetten uzağa seyahat aramalarında %18’lik bir artış** söz konusu ve Hotels.com da günümüz gezginlerinin benzersiz ve sıra dışı seyahat deneyimleri aradığının farkında. Geçtiğimiz yıl ile karşılaştırıldığında bu yılki Grönland aramalarında*** da %50’lik bir artış var.

Dünyanın En Uzak Köşesine Seyahat

Dolayısıyla dünyanın en soğuk yerlerinden biri olan Grönland’ın 2019’da “en popüler seyahat destinasyonlardan biri” olacağı düşünülüyor.

Kendisi de efsanevi bir maceracı olan Hotels.com markasının yeni Başkanı Adam Jay, konuyla ilgili olarak şunları söylüyor: “Belki Ittoqqortoormiit’i telaffuz ederken çok zorlanabilirsiniz ama inanın ki burayı görme fırsatını kaçırmak istemezsiniz. Gezginlerin hayatta bir kez yaşayabilecekleri farklı deneyimleri aradıkları şu günlerde-çoğu zaman sıcaklık -20 derecenin altında olsa bile- Grönland gerçekten popüler bir destinasyon olma yolunda ilerliyor. Bu büyüleyici ada, ölmeden önce yapılacaklar listesinde yer alabilecek derecede efsanevi bir yer. Burada karda kurtlarla kızakta kayabilir, Kuzey Kutbu bölgesinde kanoyla gezinti yapabilir ve şanslıysanız odanızdan Kuzey Işıkları’nı görebilirsiniz. Burası gerçekten harika bir yer ve işin en güzel yanı ise şu: Oda ücretinin büyük bir kısmını biz ödüyoruz!”*

Dünyanın En Uzak Köşesine Seyahat

Ne Kadar Uzağa Gidebilirsiniz?

Instagram paylaşımlarınız için ne kadar uzağa gidebilirsiniz? Hotels.com, çok uzaklardaki Ittoqqortoormiit kasabasını, dünyanın dört bir yanında macera arayan gezginlerin beğenisine sunuyor. Medeniyetten uzaklaşmak için Ittoqqortoormiit’e gitme nedenlerini ise 5 başlık altında şöyle topluyor:

Dünyanın En Uzak Köşesine Seyahat

 • Ya zirveye tırmanın ya da evinize dönün: Yüksekten korkmanın hiç zaman değil; çünkü Kuzey Kutup bölgesinin en yüksek dağı olan Mt. Gunnbjorns Fjeld (yaklaşık 3 bin 694 metre) Ittoqqortoormiit sınırları içinde yer alıyor.
 • Güzel manzaralar: Dans eden yeşil Kuzey Işıkları, Eylül’den Nisan ayına kadar Grönland’da gökyüzünü aydınlatıyor. Bu küçük kasaba ise, bu muhteşem doğa olayını en ön sıradaki koltuklardan izlemenize olanak sağlıyor.
 • Vahşi yaşamı görme fırsatı: Muazzam bir yaban hayatına ek olarak el değmemiş harika bir doğaya da ev sahipliği yapan Kuzeydoğu Grönland Milli Parkı aynı zamanda dünyanın da en büyük milli parkı (övmek için söylemiyoruz, gerçekten de öyle). Ittoqqortoormiit ise bu Milli Park’a açılan geçit konumunda.
 • Gündüz manzaraları: Bu kasaba, dünyanın en büyük ve derin çok kollu fiyort sistemi olan Scoresby Sound’un girişinin hemen yanında yer alıyor. Burada, eski tip bir yelkenliye binip buz dağlarının ve buzulların yanından geçerken; eşsiz manzaralarla karşılaşabilir ve hatta foklarla balinaları görebilirsiniz.
 • Fotoğraf yoksa inanmayız: Tüm bu nadir güzellikleri fotoğraflamıyorsanız ne anlamı kaldı ki. Kuzey Işıkları’nın fotoğraflarını çekin ve sonra da merceğinizi masalsı yaban hayatına çevirin.

Her Şey Gerçek!

Önemli uyarı! Adada dolaşan kutup ayıları ve diğer tehlikeli yaban hayatı canlılarıyla karşılaşmaktan çekiniyorsanız, bu destinasyonun “korkaklar” değil de “gerçek maceraperestler” için biçilmiş kaftan olduğunu özellikle hatırlatmak isteriz!

Çok sınırlı sayıda olan Ittoqqortoormiit Guesthouse kupon kodu tamamen Hotels.com’a özeldir ve yalnızca Mart 2019’da yapılacak konaklamalar için 31 Aralık 2018’e kadar kullanılabilir!

Dünyanın En Uzak Köşesine Seyahat

“REMOTE” kupon kodunu ödeme sırasında kullanabilirsiniz*

Bu eşsiz destinasyon hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz hemen Hotels.com’un şusayfasını ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca ömür boyu macera fikrinin cazibesine karşı koyamayanlardansanız, hemen Hotels.com adresini ziyaret edebilir veya akıllı cihazınıza Hotels.com mobil uygulamasını indirebilirsiniz.

Dünyanın En Uzak Köşesine Seyahat

Not: * %1 masraf, vergi, harç ve ek ücret ödenmesi gerekebilir. Yalnızca Türkiye’de ikamet eden 18+ yaşındaki kişiler için geçerlidir. Kupon, en fazla 7 gece konaklama için, kişi başına bir otel rezervasyonuyla sınırlıdır. Çok sınırlı sayıda oda olması nedeniyle, kupon ilk 217 rezervasyon için geçerlidir. Yalnızca, rezervasyon işlemi sırasında “REMOTE” kupon kodunun kullanıldığı, 1-31 Mart 2019 tarihleri arasında yapılacak olan konaklamalar için 31 Aralık 2018’e kadar gerçekleştirilen online rezervasyonlarda kullanılabilir. Ittoqqortoormiit’e gidiş-dönüş ve seyahatle ilgili diğer ücretler ve masraflar bu teklife dahil değildir. Kuponla ilgili hüküm ve koşullar geçerlidir.”

**Hotels.com Değerlendirme Verilerinde yer alan anahtar kelimelere dayalı veridir. Veri, 2017 ile 2018 arasındaki artış yüzdesini gösterir.

Dünyanın En Uzak Köşesine Seyahat

*** Hotels.com arama verilerine göre. Grönland için 1 Ocak 2017-30 Eylül 2017 arasında yapılan aramalarla 1 Ocak 2018- 30 Eylül 2018 arasında yapılan aramalar karşılaştırılmıştır.

Ittoqqortoormiit’e ulaşım

 • Genellikle gezginler önce uçakla İzlanda’nın güzel başkenti Reykjavik’e gidiyor.
 • Reykjavik’ten Akureyri’ye gidiş Air Iceland Connect ile bir saat sürüyor.
 • Akureyri’de bir gece kalıp fiyortlarda balina izleme keyfi yaşanıyor
 • Air Iceland Connect ile Akureyri’den Constable Point’e (CNP) gidiş 1,5 saat sürüyor. Yalnızca Salı ve Perşembe günü uçuşlar bulunuyor.
 • Constable Point’ten Ittoqqortoormiit’e ulaşımı ise 15 dakikalık bir helikopter yolculuğuyla Air Greenland sağlıyor.
 • Dünyanın En Uzak Köşesine Seyahat

Konaklanacak tesisin işletmesi ve Ittoqqortoormiit’teki tüm etkinlik ve seyahat işlemleri Nanu Travel adlı yerel acente tarafından yürütülüyor- http://www.nanutravel.dk/

“Itto da ne?”dediğinizi duyar gibi olduk

Dünyanın En Uzak Köşesine Seyahat

1925’te Inuit yerleşimcileri tarafından kurulan ve 450 kişinin yaşadığı bu minik yerleşim yeri, aynı zamanda Grönland’ın en ıssız kasabası. Kasaba bölgede kendini bir sır gibi saklamış olmasına ek olarak; dünyadaki en uzak yerleşim yerlerinden biri olma özelliğini de taşıyor. Ittoqqotoormiit’in en yakın komşuları Kuzeydoğu Grönland Milli Parkı’nda yaşayan misk öküzleri, kutup ayıları ve morslar… Bir de 428 km uzaklıkta bulunan ve dünyadaki en saygın askeri birliklerden olan Danimarka elit kızak köpeği birliği olan Danish Sirius Patrol.

Ittoqqotoormiit’in en güzel zamanı ilkbahar ayları. Yılın dokuz ayı boyunca donmuş halde kalan adada ilkbaharın gelmesiyle birlikte sıcaklıklar -20 derece ile sıfır derece arasında değişmeye başlıyor. Yaz aylarına gelindiğinde ise sıcaklıklar 9°C’ye kadar çıkıyor. Yine de termal kıyafetleri, atkıları ve tabii ki ponponlu berelerinizi elinizin altında bulundurmanız gerektiğini hatırlatmak isteriz.

Instagram Sizi Bekliyor!

Instagram‘da “övünme paylaşımlarınıza” başlamaya hazır olun; çünkü Kuzey Kutup Dairesi’ndeki bu renkli kasaba heybetli dağlar, buzlarla kaplı Kuzey Kutup Okyanusu, yüksek buz dağları ve dünyanın en uzun fiyort sistemi arasında yer alıyor.

Karşınıza çıkan bu muazzam manzarayı anlatacak tek şey buranın, karla kaplı dağlar ve üzerinden kızakla geçilebilecek kadar donmuş denizlerle dolu bir Kuzey Kutup Bölgesi cenneti olduğudur.

Ziyaretçiler zamanlarını, yarımadanın çevresinde kanoyla veya yelkenliyle gezinti yaparak ya da doğa yürüyüşlerine çıkarak da değerlendirebilirler. Ayrıca gerçekten şanslı olanlar şımarık foklar ve biraz gezintiye çıkmış deniz gergedanlarıyla da karşılaşabilirler. Hatta inanır mısınız; bu küçük kasabada minik bir müze ve futbol sahası bile var!

Dünyanın En Uzak Köşesine Seyahat

Bütün bunlar macera arayanların ilgisini çekmek için yeterli değilse bir de şunu düşünün: Doğu Grönland’daki bu kaçış noktasına ulaşmak için en az iki uçak yolculuğu, ağzı açık bırakan bir helikopter seyahati ve engebeli bir yolda ATV üzerinde gerçekleştirilen bir yolculuk yapmak gerekiyor.

Anlayacağınız; sadece ulaşımı bile başlı başına bir macera! Ölmeden önce yapılacaklar listesine girmeyi hak eden ve hayatta bir kez yapılabilecek bu yolculuk için İzlanda’dan itibaren yaklaşık 500€ harcamanız gerekecek. Ancak bunun karşılığında bu macerayı ömür boyu herkese anlatma şansına sahip olacaksınız.

Dünyanın En Uzak Köşesine Seyahat

Bölgeye, İzlanda’nın ikinci en büyük şehri ve gerçekten görülmeye değer bir yer olma özelliğini de taşıyan Akureyri’den haftada iki kez (Salı ve Perşembe günleri) uçuş yapılıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz