Ana Sayfa Makale Emitt İstanbul 2017 Turizm Fuarı Ardından

Emitt İstanbul 2017 Turizm Fuarı Ardından

235
0

Emitt İstanbul 2017 Turizm Fuarı başlıyor diye Tourigon’da haber verdiğimizde bu yıl fuarla ilgili iyi gitmeyen şeylerden bazılarını çıtlatmaya çalışmıştık. Ancak şimdi yani fuar sona erdikten sonra bakıyorum ki gerçekten bu derece memnuniyetsizlik yaratmış olan başka bir Emitt İstanbul Fuarı olmadı gibi.

İçler Acısı Bir Fuar Organizasyonu

Bu konuyu çok detaya girmeden yazacağım. Çünkü artık bu devirde organizasyon yapamamak hatta organize olamamak ciddi bir ayıp!

Emitt İstanbul 2017 Fuarı için gelenler kapılarda isimliklerini bastıramadı. Bastıranlar için PVC kaplardan bulunamadı. Yanlış isimlerle veya firma isimleriyle ortalıkta dolanan onlarca kişi vardı ve bu konularla ilgilenecek ortalıkta kimsecikler yoktu.

Yemek alanları yine hıncahınç doluydu. Doluluk sorun değil aslında çünkü bu durum normal. Normal olmayan yıllardır insanlara kısıtlı oturma – buluşma alanı yaratan organizasyonu gerçekleştirenler.

Yurtdışından Kimsecikler Yoktu

Dünyanın en büyük turizm fuarlarından biri olarak lansmanı yapılan Emitt İstanbul Turizm Fuarında yurtdışından çok kısıtlı bir katılım vardı. Avrupa’nın hiçbir tarafı neredeyse yoktu. Türk turistlerin adeta akın ettiği Yunanistan bile fuarda yer almazken, yurtdışı salonunun en büyüklerinden biri Bulgaristan’dı. Sanırım onlarda katılımın böyle zayıf olacağını tahmin etseler böyle bir işe girişmezlerdi.

Yine Türk turistlerin en fazla ilgi gösterdiği destinasyonlardan olan İtalya, Fransa, Hollanda gibi ülkelerden de eser yoktu. Uzakdoğu ve Asya’dan katılanlar ise Türkiye’de tanıtım ofisleri olan veya Türkiye’den bağlantılı havayollarına sahip ülkelerdi.

Yurtdışı yok gibiydi yani..

Online Turizm ve Dijital Teknoloji Firmaları

Benim en çok ilgimi çeken ve hatta şaşırtan konulardan biri de teknoloji firmalarının, online rezervasyon acentalarının katılımlarının da beklenen orandan çok düşük olmasıydı. Bana göre gövde gösterisi yapan ya da akılda kalan hiçbir dijital firma yoktu.

Fuarların artık pazarlama boyutunda yitirdikleri önem ortada. Ancak yurtdışına son yıllarda fazla sayıda turist gönderen Türkiye’nin, birçok ülkenin hedef pazarları arasında yer almaması gerçekten düşündürücü ve etkileyici sonuçları olabilecek bir sorun.

Emitt 2017 Fuarının Parlayan ve Sönen Yıldızları

Emitt İstanbul 2017 ne kadar başarısız olursa olsun katılımcıların arasında o derece fuara ilgi gösteren ve başarılı olanlar vardı. Tabii bir de sönen yıldızlar. İşte onlardan birkaçı.

Emitt 2017 En Beğendiklerim: Fuara önem verip iyi hazırlanan ülkeler vardı. Tayland ve Kırgızistan bunlardan ikisiydi. İlgiyi de kendilerine çekmeyi başardılar.

Şehirler bu yıl iyi hazırlanmışlardı. Özellikle Erzurum, Kayseri, Ağrı ve Düzce standları başarılıydı. Yalova ve Aksaray diğer başarılı stand hazırlayan şehirlerdendi. Yine Mersin, İstanbul ve Ankara standları büyük yer kaplayıp para harcamış olsalar da çok fazla kullanışlı değillerdi. İstanbul bir tık daha iyiydi.

Acenteler ise her yılın tekrarıydılar. Yeni birşey yapan yoktu.

Emitt 2017 En Beğenmediklerim: Emitt İstanbul 2017 Turizm Fuarının en başarısız şehri kuşkusuz Antalya’ydı. Turizmin başkenti olarak anılan bir şehrin ruh veremediği kendi standında bırakın ziyaretçiyi kendileri bile neredeyse yoklardı. Bence birileri bu olaya el koymalı.

Emitt İstanbul organizasyonu ise baştan sona en beğenmediğim konuydu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz