Ana Sayfa Güncel Havayolu Yolcu Haklarına Koronavirüs Askısı

Havayolu Yolcu Haklarına Koronavirüs Askısı

241
0

Koronavirüs salgının ekonomiye etkisini en çok hisseden sektörlerin başında gelen seyahat sektörüne yönelik bir takım düzenlemeler yapılmaya başlandı.

Bunların başında havayolu sektörüne yönelik uygulamalar geliyor.

Yolcu Hakları Askıda

Açıklanan son kararla birlikte havayollarından rezervasyonu bulunan ancak iptal edilen binlerce uçuş nedeniyle ileri tarihli rezervasyonlarının paralarını alamayan yolcular, belirsiz bir tarihe kadar beklemek zorunda kalacak.

yolcu hakları askıda

Koronavirüs salgını nedeniyle özellikle Mart ayında peş peşe uçuş yasaklarının gelmesi, yolcularla hava yolu şirketlerini ve bir diğer paydaş olan seyahat acentelerini karşı karşıya getirmişti.

Havayolu İle seyahat eden yolcuların haklarına dair yönetmelikte değişiklik yapılmasına dair yönetmeliğe eklenen geçici maddeyle “hava yolu yolcu hakları belirsiz bir süreyle askıya alındı.” Söz konusu düzenleme, 5 Şubat 2020 tarihinden bu yana iptal edilen tüm uçuşları kapsıyor.

Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren ek maddede, ”COVID-19 salgını nedeniyle 5.02.2020 tarihinden itibaren uçuşun iptal edilmesi durumunda, bu iptaller sebebiyle uçuşu icra eden veya etme taahhüdünde bulunan hava taşıma işletmesi 8 inci, 9 uncu ve 10 uncu maddelerde yer alan hükümlerden uçuş yasakları kalktıktan sonraki iki ay sonuna kadar muaftır.” denildi.

Geçici ikinci maddede ise ”COVID-19 salgını nedeniyle uçuşu iptal edilen yolcunun, hava taşıma işletmesinin boş koltuk durumuna bağlı olarak istediği bir tarih için bilette değişiklik yapma veya bileti açığa alma hakkı vardır. Yolcu, açığa alınıp kullanılmayan biletin iadesini uçuş yasakları kalktıktan sonraki iki ayın sonrasında hava taşıma işletmesinden alabilir.” ifadeleri kullanıldı.

Uçuşları durdurma Kararı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz