Ana Sayfa Seyahat Sektörü İç Turizm Takip Sistemi Kuruluyor

İç Turizm Takip Sistemi Kuruluyor

225
0

2020 Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı kapsamında yer alan Turizm başlıkları arasındaki iç turizm takip sistemi maddesi daha şimdiden tartışılmaya başlandı.

Buna göre Kültür Bakanlığı tarafından “iç turizm takip sistemi” olarak adlandırılacak bir yapı kurulacak. Bu çalışma kapsamında GSM operatörleri vatandaşların hangi şehir ve otelde olduğu bilgisini devlete bildirecek.

GSM Operatörleri Aracılığıyla İç Turizm Takip Sistemi

Açıklanan program sonrası özellikle bu konu sosyal medyada tartışmaya başlandı. Sosyal medya kullanıcılarının dikkat çektikleri başlıca konu “Kişilerin bulundukları yerin sürekli olarak devlete bildirilmesinin, özel hayatın gizliliğini ihlal” etmesi oldu.

İç Turizm Takip Sistemi

Programda bu konu hakkında yer alan maddede ise; sistem hakkında GSM operatörlerinin imkanlarından yararlanılacağı ve kişisel verilerin mahremiyetine dikkat edileceği belirtiliyor.

Resmi Gazete’de de yer alan ifadeler şu şekilde; “Kişisel verilerin mahremiyetine dikkat edilerek telekomünikasyon firmalarının teknolojik imkanlarından yararlanılarak elde edilen verilerle, yerli turist profilini ve turizm hareketlerini ortaya koyan bir çalışma yürütülecek. Turizm yatırımcı ile işletmecilerinin kamuyla iş ve işlemlerinde bilgi ve iletişim teknolojilerini kullanabilmeleri ve bunda gereken kurumlar arası entegrasyonu sağlamak için gerekli mevzuat çalışmaları yapılacak.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz