Ana Sayfa Pazarlama Karantina Altında Google Arama Trendleri

Karantina Altında Google Arama Trendleri

297
0

Google başta olmak üzere internet arama motorları, koronavirüs sonrası turizm sektörünün en önemli araçları arasında olmaya devam edecek. Turizmin en çok etkilendiği sektörler arasında yer aldığı karantina günlerinden sonra arama trendlerinin ne şekilde olacağı şimdiden konuşulan konular arasında. İnsanlar en çok neye ihtiyaç duyup, neler üzerine aramalar gerçekleştirecekler. Bu soruya cevap bulmak için bir süre daha var gibi görünüyor. Ancak karantina günlerinde de aramaların değiştiği, trend konuların gündeme uyduğu açık olarak görülüyor.

Google

Karantina Altında Google Arama Trendleri

Google Arama Trendleri’ne göre, koronavirüsten dolayı evde kaldığımız günlerde Türkiye’de “ihtiyaç kredisi”, “kredi başvurusu” ve “enflasyon” aramaları yükselişe geçti. İngiltere’de “ücretsiz kurslar”, Polonya’da “sosyal güvenlik muafiyeti”, İsveç’te “işsizlik yardım ödeneği” sık aranan kelimeler arasında yer alıyor.

Google Tüketici Trendleri

Tüketicilerin ihtiyaçlarındaki dönüşümü gözler önüne seren Google Arama Trendleri raporu yayımlandı. Rapor, COVID-19 günlerinde yapılan aramaların yiyeceğe ve diğer temel ihtiyaçlara erişimden finansal yardım ve online eğitim gibi uzun vadeli ihtiyaçlara yöneldiğini gösteriyor.

Türkiye’de En Çok İhtiyaç Kredisi Arandı

Koronavirüs salgını nedeniyle Türkiye’de bankalar “temel ihtiyaç desteği kredisi” kampanyaları başlattı.

Karantina döneminde maddi sıkıntı yaşamak istemeyen insanlar krediler hakkında detaylı bilgi almaya yöneldi. Google Arama Trendleri’ne göre Türkiye’de “ihtiyaç kredisi”, “kredi başvurusu” ve “enflasyon” aramaları yükselişe geçti. Güney Afrika’da bankacılık uygulamaları ile satın alma işlemini merak edenler yoğun olarak “nasıl ödeme” araştırması yaparken, İngiltere’de en çok “dijital bankacılık” ile ilgili arama yapıldı.

Google Arama Trendleri

Polonya “Sosyal Güvenlik”, İsveç “İşsizlik Yardım Ödeneği” Aradı

Google Arama Trendleri’nde sadece banka kredileri yükselişe geçmedi. Avrupa, Orta Doğu ve Afrika çapında devlet yardım programları da en çok araştırılanlar arasındaydı.

Google Arama Trendleri

Polonya’da “sosyal güvenlik muafiyeti”, İsveç’te “işsizlik yardım ödeneği” sıklıkla aranan kelimeler arasında yer aldı. Birleşik Arap Emirlikleri’nde yaşayanlar hükümetin online iş portalı olan “Virtual Job Market” aramalarını artırırken, İspanya’da en çok “çalışma bakanlığı” hakkında arama yapıldı. Türkiye’de ise “yardım başvurusu”, “İBB sosyal yardım” ve “askerlik” aramalarının artışta olduğu görüldü.

Google Arama

İngilizlerin Gündeminde Ücretsiz Kurs Var

Online eğitim, hakkında en çok araştırma yapılan konuların başında geliyor. İngiltere’de “ücretsiz kurslar”, Birleşik Arap Emirlikleri’nde “online okul kitapları platformu”, Güney Afrika’da “e-okul” ve Polonya’da “öğretmenler tarafından TV’de verilen dersler” Google’da en çok aratılan terimlerden oldu. Türkiye’de ise, “online deneme”, “anlatım bozuklukları” ve “kartondan saat yapmak” aramalarında artış yaşandı.

Analizler Tüketici İhtiyaçlarını Anlamak İçin Önemli Bir Referans

Google Arama Trendleri Gökhan Bülbül

6-12 Nisan haftasını kapsayan Google Arama Trendleri raporunu değerlendiren Google SMB Premier Partneri EG Bilişim Teknolojileri CEO’su Gökhan Bülbül, raporun salgın günlerinde tüketici ihtiyacını anlamaya yardımcı olduğunu söyledi. Google aramalarının son günlerde temel gereksinimlerden çok, uzun vadeli etkileri olabilecek konulara doğru evrilmesinin insanların karantina sürecine adaptasyon hızı hakkında fikir verdiğini ifade eden Bülbül, yapılan aramaların şirketler için mevcut satış durumunu değerlendirmek ve geleceğe yönelik satış stratejileri geliştirmeleri için kıymetli birer ipucu niteliği taşıdığına dikkat çekti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz