Ana Sayfa Güncel Kayıp Hazineler Koleksiyonu’ndan “Milet Agora Kapısı Kitap Desteği”

Kayıp Hazineler Koleksiyonu’ndan “Milet Agora Kapısı Kitap Desteği”

222
0

Paşabahçe Mağazaları, tarih ve sanatseverleri, izinli veya izinsiz kazılar sonucu yurt dışına götürülen tarihi eserlerden ilham alarak tasarladığı Kayıp Hazineler Koleksiyonu ürünleri ile bir araya getiriyor. Anadolu’daki Roma mimarisinin en önemli örneklerinden biri olan Milet Agora (Pazaryeri) Kapısı da koleksiyonda öne çıkan ürünlerden biri oldu.

Paşabahçe Mağazaları’nın, yurt dışına götürülen tarihi eserler ile ilgili farkındalığı, geri alınmış eserlerimize ve kültür varlıklarımıza sahip çıkılması konusunda da bilinci artırmayı hedefledikleri “Kayıp Hazineler” koleksiyonu, yok olan kültürel ve tarihi değerlerin yaşatılması konusunda farkındalık yaratıyor.

Anadolu’daki Roma mimarisinin en önemli örneklerinden birisi olan Milet Agora (Pazaryeri) Kapısı’ndan esinlenerek tasarlanan Milet Agora Kapısı Kitap Desteği kitaplıklara farklı bir görünüm kazandırıyor. El imalatı camdan üretilen ve “pate de verre” tekniği ile şekillendirilen Milet Agora Kapısı Kitap Desteği, cam ve tarih tutkunlarının beğenisini topluyor.

kayıp hazineler koleksiyonu

Milet Agora Kapısı

Anadolu’daki Roma mimarisinin en önemli örneklerinden birisi olan Milet Agora (Pazaryeri) Kapısı, Milet (Miletos) kentinin en önemli noktaların birisiydi. Antik Çağ’da Avrupa, Kuzey Afrika, Ege Adaları, Kıbrıs ve Asya arasındaki mal değişimlerinin yapıldığı önemli bir ticaret merkezi olması sonucunda oldukça zenginleşen bu kent, güçlü donanması sayesinde askeri olarak da çok güçlenmiştir. Bu bolluk ortamına bağlı olarak bilim ile beraber felsefe de gelişmiş, Thales, Pisagor gibi dönemin en önemli felsefecileri bu kentten beslenmişlerdir.

Milet Agora (Pazaryeri) Kapısı Milet’ten götürülen eserler arasında önemli bir yere sahiptir. Sultan II. Abdülhamid Han’ın bilgisi dâhilinde Almanlar tarafından Berlin’e taşınan yapıyla beraber başka eserler de götürülmüştür.

Ancak II. Dünya Savaşı’nda Berlin’in bombalanması sırasında Milet Agora Kapısı büyük hasar görmüştür. Savaştan sonra tekrar onarılarak bugünkü haliyle Berlin’deki Pergamon Müzesi’nde sergilenmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz