Ana Sayfa Yazarlar Erkut Özen “Korona Sonrası” Nasıl da Güzel Bir İletişim!

“Korona Sonrası” Nasıl da Güzel Bir İletişim!

208
0

Covid-19 küresel salgınının ekonomik anlamda en çok etkilediği sektör tartışmasız “Turizm“. Bir hastalıktan ve belki de ölümden korunmanın sloganı #EvdeKal olunca, özünde “insanların hareket etmesi” kavramını barındıran turizm sektörünün ilk darbeyi yemesi de kaçınılmaz bir sonuçtu.

Korona Sonrası Anlamsızlığı

Turizm sektörünü oluşturan ve sektör içerisinde “paydaş” olarak isimlendirilen oteller, seyahat acenteleri, havayolları, v.s şeklindeki çevreler, koronavirüs salgını boyunca işlerin sıfıra inmesi dolayısıyla ilk günden itibaren hem ne yapacaklarını hem de nasıl yapacaklarını tartışmaya başladı. Bu tartışmalardan birçok yararlı sonuç da ortaya çıktı. Bu sonuçları önümüzdeki günlerde hayata geçirip, yaşamaya başlayacağız gibi görünüyor. Ancak bütün bunlar olurken, sadece turizm sektöründe değil, ekonomik bütün çevrelerde “kafa karışıklığı” olarak tanımlanacak bir durum oluştu. İşte bu kafa karışıklığını yaratan durum sanki bir slogan, bir dönem başlığı gibi ifade ediliyor. Ve “Korona Sonrası!” deniliyor.

Peki nedir bu kafa karışıklığı?

Önce şunu sormak gerekiyor. “Korona Sonrası” olarak tanımlanan bir dönem için doğru kelimeyi kullandığımıza emin misiniz? Yani gerçekten başlayacağımız dönemin ismi Korona sonrası mı?

Çünkü eğer gerçekten “duayen” olarak bilinen birçok kişinin tanımladığı gibi yeni dönemin “korona sonrası” olarak ifade edilmesi doğru ise, işimiz çok daha kolay! Ancak siz de benim gibi “Bu kolaylık pek hissedilmiyor” derseniz; işte burada -tabiri caiz ise- yine bir “pazarlama hatası” yapıp, yanlış slogan ve isimle işe başlıyoruz denilebilir!

Genel olarak yapılan söylemleri izlemeye başladığınızda; “Korona Sonrası” olarak ifade edilen ve hemen birkaç gün sonra başlayacak olan dönemi belirten bu başlığın, tüketici tarafından değil de sadece işi gerçekleştirecek olanlar tarafından dile getirildiğini görebilirsiniz.

Korona sonrası

Herkesin bildiği gibi, içinde bulunduğumuz durum sonrası yapılacak olan başlangıcın, dile getirildiği şekilde “korona sonrası” olabilmesi için hayatımızın hiçbir yerinde koronaya dair bir şey kalmamış olması gerekir!

Ama böyle bir durum olmadığına göre ve günlerdir aldıkları doğru-yanlış haberlerle durumun bir şekilde farkında olan “hedef” kitlemizi açık bir şekilde ve sanırım biraz da acemice yanıltıyor görüntüsü vermiyor muyuz?

Bize gerekli olan; kullanılan ve verilmeye çalışılan mesajın “korona sonrası” olarak tanımlanması değil, korona riskine rağmen tatil ve seyahat gibi kavramların -alınan önlemlerle- herhangi bir sağlık problemi yaşanmadan gerçekleştirilebileceğini anlatmak olmalı.

Yani aslında başlayacağımız dönemi “Korona Sonrası” olarak ifade etmek, kendimizi kandırmaktan ve belki de koronavirüs salgınının ekonomik etkisinden çok daha fazla riski göze almaktan başka bir şey değil.

Eğer aramızda iletişimciler varsa, kullanılan bu garip söylemin insanların çekincelerinin zirve yapmış olduğu bu sağlıksız dönemde dile getirilmesiyle onlarla nasıl bir iletişim kurulmuş olduğunu sormak isterim.

Cevap ne olur bilemiyorum ama “sağlıklı” olmadığı kesin!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz