Ana Sayfa Genel Milli Saraylar Müze Kart Kapsamına Alınıyor

Milli Saraylar Müze Kart Kapsamına Alınıyor

242
0

Milli Saraylar Müzekart uygulaması kapsamına alınıyor. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Milli Sarayları, fiyatında herhangi değişiklik olmadan yıl başından itibaren Müzekart kapsamına alıyoruz. Türk vatandaşları Müzekart ile Milli Sarayları ziyaret edebilecek”

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile bakanlığa bağlı kuruluşların 2020 yılı bütçesinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda sunum yapan Bakan Ersoy, Müzekart’ın fiyatında bu yıl herhangi bir artış yapılmadığını ve yapılmayacağını vurguladı. Ersoy “Milli sarayları, fiyatında herhangi değişiklik olmadan yıl başından itibaren MüzeKart kapsamına alıyoruz. Türk vatandaşları MüzeKart ile milli sarayları ziyaret edebilecek.” diye konuştu.

Milli Saraylar Müzekart ile Gezilebilecek

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, 198 müze, 143 düzenlenmiş ören yeri ve Bakanlığın denetimindeki 268 özel müze ile bu alandaki faaliyetleri sürdürdüklerini dile getirerek, Bakanlığın, 2019’da 22,5 milyon lira harcama yaparak 5 yeni müzeyi hizmete açtığını da ekledi.

müze giriş ücretleri

Bakan Ersoy “Ağrı Doğubeyazıt İshakpaşa Sarayı, Bitlis Ahlat Selçuklu Mezarlığı, Antalya Kaş Xanthos Örenyeri, Burdur Kibyra Örenyeri ile Çanakkale Assos Örenyeri çevre düzenlemesi ve ziyaretçi karşılama merkezi yapım çalışmaları 2019 yılı sonuna kadar tamamlanacak. 2019 yılının ilk 10 ayında, müze ve ören yeri ziyaretçi sayısı yaklaşık 30,4 milyona ulaşarak tarihinde ilk defa 30 milyon seviyesini geçmiştir. Bu rakam 2018’in aynı döneminde 24,6 milyon kişi olmuştu. Müzelerimizdeki ziyaretçi sayısında geçen yıla oranla yüzde 23,5, gelirlerimizde ise yüzde 84 oranında artış sağlanmıştır. 2019 yılı sonu itibarıyla Bakanlığımıza bağlı müze ve ören yeri ziyaretçi sayısının 33 milyonun üzerinde olacağını öngörmekteyiz.” dedi.

Müzekart

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz