Ana Sayfa Seyahat Sektörü Online Turizm Online Seyahat Harcamaları 26 Milyara Ulaştı

Online Seyahat Harcamaları 26 Milyara Ulaştı

209
0

İnternet üzerinden yapılan ve kredi kartı kullanılarak ödeme işlemi gerçekleştirilen seyahat harcamaları 26 Milyar liraya ulaştı. Türkiye’de internet üzerinden kredi kartı kullanılarak yapılan ödeme işlemleri 68 Milyar liraya ulaşmış bulunuyor. Online seyahat harcamalarının bu işlemler arasındaki payı yüzde 38′ çıktı.

Türkiye’de seyahat biletlerini online kanallardan satın alan müşterilerin sayısı her geçen yıl artıyor. Ulaşım biletlerinin satışı için BKM Express ile iş birliği yapan Biletall, 2016 yılında kredi kartı ve banka kartı ile alınan biletlerin sayısını ve işlem tutarını içeren raporunu açıkladı. Raporda e-ticaret sektöründe hızlı bir artış eğiliminde olan seyahat kategorisi ile ilgili BKMnin paylaştığı rakamlar da yer alıyor.

Online Seyahat İçin 26 Milyar Lira

Bu rapora göre, 2015 yılında internetten yapılan kartlı ödeme işlemlerinin tutarı 55 milyar 389 milyon iken bu rakam bir yılda yüzde 23 artarak 68 milyar TL’yi aştı.
Toplam tutar içinde seyahat harcamaları 26 milyar TL ile yüzde 38 paya sahip oldu. Seyahat sektörü toplam işlem adedi içerisinde de önemli paya sahip. Toplam 264 milyon adet işlemin 94 milyon’u seyahat sektöründe gerçekleşti ve toplam işlem adedinin yüzde 35’ini oluşturdu.
Online satışta 5 yıl öncesine göre 50 kat büyüme sağlayan Biletall ise bir yıllık süreçte 3 milyon adetten fazla bilet satışı gerçekleştirerek 145 milyon TL ciro elde etti. Biletall’ın mobil uygulama ve web sitesinden sattığı biletlerin 12 milyonu banka kartlarından 133 milyonu ise kredi kartlarından gerçekleşti.

Online Seyahat Harcamalarında Kredi Kartı Üstünlüğü

2006 yılında bilet satışlarının online pazarda yaratacağı fırsatı öngörerek faaliyetlerine başlayan Biletall, hazırladığı raporla e-ticaret’in önemini bir kez daha gözler önüne serdi. Biletall CEO’su Yaşar Çelik dijital kanallardan bilet satışları ile ilgili açıklamalarda bulundu. Çelik, “Online bilet satışlarının ulaşımdaki payı yüzde 12’ye ulaştı. Özellikle kredi kartlarının kullanım oranı yüzde 90 ile ciddi düzeyde” dedi.
Çelik sözlerini şöyle sürdürdü.
“Hem zaman hem de maddi anlamda avantaj sağlayan online kanalların bilet satışındaki payı gelecek 3 yıl içinde yüzde 18’e ulaşacaktır. Biletall olarak biz de her geçen yıl sattığımız bilet sayısını ve ciromuzu artırıyoruz. Bu yıl her şey yolunda giderse 200 milyon TL ciro hedefliyoruz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz