Ana Sayfa Seyahat Sektörü Online Turizm Online Seyahat Pazarı Rakamları

Online Seyahat Pazarı Rakamları

511
0
Booking.com‘un Türkiye çalışmaları mahkeme kararlarıyla durdurulunca online turizm Türkiye’nin bir anda gündemine girdi. Online seyahat pazarı rakamları nedir diye tartışılmaya başlandı. Hep beraber bir göz atalım.

Online Turizm Hızla Büyüyor

Dünya gazetesi yazarı Sedat Alp, internet olgusunun turizm ve seyahat sektöründe yarattığı etkiyi inceleyen bir haber yaptı. Rakamlar, internet üzerinden yapılan rezervasyonlarda sürekli bir artış olduğunu ve artık bir seyahat acentesine gitmeden dünyanın her yerinde otelleri inceleyip, rezervasyon yaptıranların sayısının her yıl yükseldiğini gösteriyor. Online seyahat pazarı büyüklüğü 2016 yılında 590 milyar dolara ulaştı. 2020’de ise beklenti tam 800 milyar dolar.

Online Turizm ve Türkiye

Online seyahat pazarı Türkiye turizminde de hızlı bir büyüme gösteriyor.  Türkiye’ye AB ülkelerinden gelen turistlerin tam yüzde 67’si uçak biletlerini, yüzde 55’i ise konaklamalarını online olarak alıyor. Online seyahat pazarının Türk turizmindeki toplam payının yüzde 15’ler seviyesinde olduğu tahmin ediliyor.

Online seyahat kanallarına girenlerin yarısı mobil akıllı cihazları tercih ediyor. Dünya online seyahat pazarındaki cironun 100 milyar dolardan fazlası mobil kanallarla yapılıyor.
2020’de bu miktar 200 milyar doları aşması bekleniyor. Akıllı telefonlarla internete bağlananların yüzde 45’i rezervasyon gerçekleştirirken, işlemlerde mobil telefon kullanımının yüzde 70’lere yükselmesi öngörülüyor.
Bugün dünya online seyahat pazarında en fazla işlem hacmi üç bölgede. Kuzey Amerika’nın başı çektiği pazarda, Asya/Pasifikler ve Batı Avrupa’dan oluşan üçlü, yaklaşık yüzde 30’ar paya sahip.

Online Seyahat Pazarının Devleri

Online seyahat pazarında Türkiye’nin gündeminde yer alan Booking. com dışında başka devler de yer alıyor. Booking.com bilindiği gibi Agoda, KAYAK, Rental- Cars, OpenTable portallarını da bünyesinde barındıran ABD merkezli Priceline Group’a ait bir internet portalı. Grup bünyesinde ayrıca Priceline.com’ da yer alıyor.
Online pazarın diğer büyük oyuncusu ise Expedia. Expedia Grubu bünyesinde ise Expedia.com, Hotels.com, Hotwire, Travelocity, Egencia, CarRentals, Orbitz, Cheaptickets gibi portallar bulunuyor.
TripAdvisor (TripAdvisor.com) ile Çinli Ctrip Grup (Citrip.com) online pazarın diğer güçlü oyuncuları olarak öne çıkıyor. Hızlı ve sürekli bir büyüme içinde olduğu için online seyahat pazarına sürekli yeni oyuncular katılıyor. Airbnb Inc, eDreams Odigeo ve Lastminute.com dikkat çeken yeni portallardan bazıları.

Online Seyahat Pazarının En Büyüğü Expedia

Online seyahat pazarının en büyüğü Expedia inc.. Expedia 60.8 milyar dolarlık ciro ile ilk sırada yer alıyor. ikinci sırada 55.5 milyar dolarlık cirosu ile Priceline Group yer alıyor.
Bu iki şirketin toplam online turizm pazarındaki payları 2011 yılında yüzde 38 iken, 2015 yılında yüzde 65’e çıktı.
Google da reklamları sayesinde online seyahat pazarının kazanan oyuncularından. 2016’da Google, online seyahat pazarından 12.2 milyar dolar gelir sağladığını açıkladı. Bu tutar, aynı yıl Türkiye’nin turizmdeki gelirlerinin üçte birine denk geliyor.
Özellikle küçük oteller, tüketicinin karşısına eşit imkanlarla çıkma fırsatı buldukları için seyahat sitelerinde yer almak istiyor. Online turizm ve seyahat dünyası gelişmeye ve büyümeye hızlı bir şekilde devam edecek görünüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz