Ana Sayfa Etkinlik Perge Yılı 2018: Antalya’da Perge Yılı Açılışı

Perge Yılı 2018: Antalya’da Perge Yılı Açılışı

408
0
Antalya Aksu sınırları içerisinde yer Alan Perge Antik kenti, 2018 Yılının Tarihsel Miras  Teması olarak açıklandı. Aslına bakarsanız 2018 yılının aynı zamanda Truva yılı ilan edilmesi dolayısıyla bu biraz da kafa karışıklığına yol açtı! Perge yılı 2018 ‘den sonra da her yıl belirlenecek farklı bir antik şehrin tarihsel miras konsepti olarak açıklanması planlanıyor.

Perge Yılı 2018 ve Sezon Açılışı

Perge yılı temalı sezon çerçevesinde yapılan tanıtım çalışmaları ile Perge Antik Kenti’nin, Antalya’ya gelen ziyaretçiler tarafından daha çok ziyaret etmesi bekleniyor.

Akdeniz Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) tarafından koordinasyonu yapılan çalışmalar, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Antalya Valiliği ve Antalya Büyükşehir Belediye tarafından da destekleniyor.

10 Mayıs Perşembe günü saat 18:45 – 21:00 saatleri arasında düzenlenecek olan açılış programında, Devlet Opera ve Balesi’nin Perge Özel dans gösterisi ve barok müzik dinletisi gerçekleşecek.

Perge Yılı 2018

Perge Antik Kenti Hakkında:

Perge Antik Kenti, Geç Klasik, Helenistik ve ağırlıklı olarak Roma İmparatorluk dönemleri bağlamında planlama açısından önem taşıyan bir kenttir. Geç Klasik Dönem’de akropoliste uygulanan plan, Helenistik Dönem içerisindekigenişlemeyle birlikte aşağı kente de taşınmıştır. Kent planlaması çerçevesinde, aşağı kentin kuzey-güney eksenini oluşturan sütunlu cadde iyi korunmuş bir örnek olarak dikkate değerdir. Diğer yandan, kuzey-güney doğrultulu sütunlu caddeyi ortasından boylu boyunca kat eden su kanalı ise, bu anlamda önemli bir tasarımdır. Kanal, kentteki dört anıtsal çeşme yapısı ve iki büyük hamam ile beraber, sıcak Pamphylia ovasındaki Perge’ye bir “su kenti” kimliği kazandırmıştır. Helenistik Dönem’de inşa edilen, Roma İmparatorluk Dönemi ve Geç Antik Dönem’de onarım gören savunma sistemi Perge’yi öne çıkaran bir diğer öğedir. Aşağı kentin etrafındaki sur duvarı, kuleler, bastionlar ve kapılar büyük oranda ayaktadır. Akropolis surları da göz önüne alındığında Perge, antik çağ askeri mimarisine dair değerli bir bilgi kaynağı olarak belirmektedir. Perge Antik Kenti, yukarıda sayılan nitelikleri ile UNESCO Dünya Miras Listesi’ne önerilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz