Ana Sayfa Seyahat Sektörü Yurt Dışına Çıkanlar Roaming İçin 44 Milyon Dolar Ödedi

Yurt Dışına Çıkanlar Roaming İçin 44 Milyon Dolar Ödedi

409
0
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2018 yılı ikinci çeyrek turizm gelirlerini açıkladı. Verilere göre, bu yılın ilk 6 ayı sonunda cep telefonu dolaşım (roaming) gelirleri, 40 milyon dolar olurken, aynı dönemde yurt dışına çıkan Türk vatandaşlarının roaming giderleri ise 44 milyon dolar olarak gerçekleşti.
Yılın ilk yarısında yurt dışı telefon dolaşım harcamalarında açık veren Türkiye, son 6.5 yıllık dönemde ise bu kalemden 222 milyon dolarlık fazla verdi.

Roaming Gelirleri Arttı

TÜİK’in Turizm İstatistikleri’nde yer alan “Cep Telefonu Dolaşım Harcamaları”na 2012-2018 yılları arasındaki dönem itibariyle bakıldığında ise; 2012 yılının başından 2018 yılının haziran ayı sonuna kadar geçen sürede Türkiye’nin cep telefonu dolaşım gideri 677 milyon doları buldu. 6.5 yılı kapsayan aynı dönemde Türkiye’deki mobil operatörlerin yurtiçine giriş yapan yabancı ziyaretçilerden elde ettiği dolaşım geliri ise 899 milyon dolara ulaştı.

Roaming Nedir?

Bir ülkeye ait cep telefonu hattı ile başka bir ülkeden hizmet alındığında “roaming” adı verilen ücret ödeniyor. Cep telefonu abonelerinin başka bir ülkeyi ziyaret ettiklerinde aldıkları hizmet için kesilen bu roaming ücreti de GSM operatörlerinin yaptığı ikili anlaşmalarla belirleniyor.
Genelde yüksek olan dolaşım ücretlerinden dolayı Türkiye’deki mobil operatörler de abonelerine yurt dışında kullanılmak üzere konuşma, veri kullanımı ve SMS’ten oluşan paketler satıyor. Ancak yurt dışında internet kullanımı için sunulan veri/data paketlerinin ücretlendirilmesi, konuşma paketlerine göre daha yüksek faturaların çıkmasına neden olabildiği için çoğu kullanıcı yurt dışında akıllı telefonunun data kullanımını kapatıyor.

Avrupa Birliği Nasıl Uyguluyor?

Avrupa Birliği (AB) ülkeleri arasında ise sistem bir yıl kadar önce değiştirildi. AB ülkelerinde cep telefonu operatörlerinin abonelere uyguladığı dolaşım ücretlerine, 15 Haziran 2017 tarihinde son verildi.
Avrupa Parlamentosu’nun onaylamasının ardından geçen yaz başı yürürlüğe giren “Evde gibi dolaşım” adlı roaming düzenlemesine göre AB içerisinde herhangi bir ülkenin cep telefonu operatör abonesi olan kullanıcı, başka AB ülkesine gerçekleştireceği seyahatlerinde kendi operatör tarifesi ve sözleşmesi üzerinden konuşma, mesajlaşma ve veri paketlerini ilave roaming ücreti ödemeden kullanabiliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz