Ana Sayfa Güncel Rusya Türkiye Uçuşları Haziran Sonuna Kadar Yok!

Rusya Türkiye Uçuşları Haziran Sonuna Kadar Yok!

724
0

Rusya Türkiye uçuşları yasağını Haziran ayı sonuna kadar uzattı.

Türkiye yönüne olan uçuşları artan vaka sayıları gerekçe göstererek 45 gün süreyle durduran Rusya’nın uçuş yasağını Haziran ayının sonuna kadar uzattığı öğrenildi.

Rusya Türkiye Uçuşları Haziran Sonuna

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve Sağlık Bakan Yardımcısı Tolga Tolunay Rus muhataplarıyla görüşmek için bugün Rusya’ya gitti. Türk heyeti Rusya’da salgından sorumlu Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova başkanlığındaki Rus heyetle görüştü. Haber Aero’ya göre; “Rusya’nın Türkiye’ye uygulamış olduğu uçuş yasağını Haziran’ın 2’sinden Ağustos’un 1’ine kadar uzatmak istedi. Ancak Türk heyetinin bu süreyi ısrarla itiraz etmeleri üzerine 30 Haziran’da Rusya’nın konuyu yeniden değerlendirmesinde mutabık kalındı. Böylece Haziran ayının 30’una kadar Rusya’dan Türkiye’ye yönelik yasaklar devam edecek.”

İkinci görüşmede bir araya gelecek heyetler Türkiye’nin Kovid-19 salgın durumuna göre yeni bir karar alacak.

Rusya Türkiye Uçuşları

İbrahim Kalın “Önümüzde Yakın Vadede Bir Takvim Var”

Heyette yer alan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Rusya’nın başkenti Moskova’da, muhataplarıyla yaptığı görüşme sonrasında Vnukovo Havaalanı’nda açıklamalarda bulundu.

Rusların, Türkiye’deki kapanma, şimdiki kademeli açılma ile ilgili süreci ve vaka sayılarını yakından takip ettiğini belirten Kalın, “Alınan tedbirler netice veriyor. En yakın sürede hem Rus aşısının Türkiye’ye gelmesiyle ilgili hem de turizm sezonunun, uçuşların başlaması ile ilgili atılacak adımlar ve sürecin hızlandırılması konularında mutabakat sağladık. Önümüzde, yakın vadede bir takvim var. Atılacak adımları, birlikte yakın bir şekilde takip edeceğiz” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ise, Türkiye ile Rusya arasında kısıtlı hava trafiğine ilişkin temaslarda bulunduklarını kaydederek, “Raporların değerlendirilmesi sonucunda bize en kısa süre içerisinde döneceklerini söylediler. Raporların değerlendirilmesinin ardından Türkiye’de yerinde gözlemlemeyle ilgili bize hemen bir ziyaret tarihi verecekler. Çok kısa bir sürede netleşecektir” şeklinde konuştu.

Ruslar Yerinde Gözleyecek!

Ersoy, Rus yetkililerin, Türkiye’de düşen yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka sayılarını ve iyi gidişatın farkında olduklarının altını çizerek “Vaka sayılarındaki düşüşü, iyi gidişatı görmemiş olsalardı yerinde gözlemleme talepleri olmazdı. Bizim hava trafiğinin tekrar açılmasıyla ilgili talebimizi olumlu karşılıyorlar. Sadece yerinde gözlemleyip nihai kararı vermek için biraz süre istediler” değerlendirmesinde bulundu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz