Ana Sayfa Seyahat Sektörü Schengen Vizesi Zamlanıyor

Schengen Vizesi Zamlanıyor

204
0

Seyahat etmek en önemli haklardan biri iken yeni yıl ile birlikte pasaport harçlarına gelecek zam sonrası bir ücret artırma haberi de Avrupa vizesi olan Schengen düzenlemesinden geldi. Ancak Schengen Vizesi Zamlanıyor demek için henüz bir onay daha bekleniyor.

Schengen Vizesi Zamlanıyor

Schengen Vizesi Zamlanıyor

Avrupa Parlamentosu, Avrupa Birliği Komisyonu’nun mart ayında yaptığı vizelere yönelik kapsamlı değişiklik önerilerini onayladı. Ancak değişikliklerin hayata geçmesi için AP Genel Kurulu’nun onayı da gerekiyor.

Onaydan sonra; kısa süreli Schengen vizesinin fiyatı 60 Euro’dan 80 Euro’ya yükseliyor. AB vatandaşlarının aile üyeleri, öğrenciler, araştırmacılar ve 12 yaşın altındaki çocuklardan bu ücret alınmayacak.

Vize başvurusu 9 ay öncesinden yapılabilecek. Kuralları ihlal etmeyen ve sıklıkla AB ülkelerine seyahat edenler için çok girişli vize uygulaması yaygınlaştırılacak. Sanatçı ve profesyonel sporculara ek kolaylıklar sağlanacak.

Bazı başvuru sahiplerinin başvuruyu bizzat yapmasına gerek kalmayacak ve vize başvurusuna ilişkin karar süreci kısalacak. Ayrıca seyahat dönemine ilişkin sağlık sigortası da talep edilmeyecek.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz