Ana Sayfa Pazarlama Dijital Reklamcılık Kimola Analytics: Seyahat Seven Kitle Analizi Ne Diyor?

Kimola Analytics: Seyahat Seven Kitle Analizi Ne Diyor?

310
0

Farklı hedef gruplarına dair tüketici içgörüleri alınmasını sağlayacan Kimola Analitik servisinin, 17 Haziran – 17 Eylül 2018 tarihleri arasında, seyahat seven 10 bin kullanıcıdan toplanılan veriler ile oluşturduğu “Seyahat Seven Kitle” analizi ilginç sonuçlar verdi.

Sektörlerin önemli marka ve kurumlarına hizmet veren Kimola, yapay zekası üzerine kurulu analitik ürünü ile markaların, araştırma şirketlerinin ve strateji odaklı ajansların tüketici gruplarını daha iyi anlamasına, değerlendirmesine ve satış kanallarının stratejilerini oluşturmasına destek veriyor.

Seyahat Seven Kitle Analizi kimola

Kimola “Seyahat seven kitle” Analizi

Seyahat Seven Kitle Demografisi

Analize göre; Seyahat Sevenler Kitlesi’nin %59’u erkeklerden, %41’i kadınlardan oluşuyor. Yaş dağılımının ise ağırlığını yetişkinler (24–35) oluşturuyor.

Cinsiyetlere göre yaş dağılımına bakıldığında genç kadınların (18–24), genç erkeklerden daha fazla seyahat ile ilgili oldukları görünüyor.

Seyahat Seven Kitle Analizi

Bu eşitsiz durum 35–50 yaş kitlenin yaş dağılımında da görünüyor. 35–50 yaş kitlede erkekler çoğunluğu oluşturuyor.

Seyahat Seven Kitle Nelerle İlgileniyor?

Tahmin edileceği gibi bu kitlenin “seyahat” ilk ilgi alanı olarak karşımıza çıkıyor. Bu kategorinin kırılımlarına bakıldığında ise “yemek amaçlı geziler” ve “doğa seyahatleri” öne çıkıyor. İlgi alanları arasında 2. sırada mizah, 3. sırada sinema yer alıyor.

Seyahat Seven Kitle Analizi

Kitlenin ilgi alanları oldukça besleyici ve ruha hitap eden alanlardan oluşuyor. Kendilerine ve hobilerine zaman ayırmayı seven bir kitle oldukları söylenebilir.

Erkekler ve kadınlar özelinde ilgi alanlarını incelediğinde farklılaşan noktalar bulunuyor. Erkeklerde spor ve iş yaşamı üst sıralarda yer alırken, kadınlarda kültür – sanat ve sivil toplum başlıkları önde gidiyor.

İlgi Alanlarının Kırılımları

En fazla ilginin futbola olması göze çarpıyor. Bunun yanında basketbol, tenis ve voleybol da azımsanmayacak oranda yer alıyor.

İş yaşamı başlığı altında; girişimcilik, pazarlama, insan kaynakları, ekonomi ve finans konular öne çıkıyor. Buradan hareketle kitlenin ağırlığının yetişkin beyaz yakalılardan oluştuğu söylenebilir. Seyahat Seven Kitle, sanat etkinlikleri, tiyatro, müze ve sanat galerileri ile de yakından ilgileniyor.

Seyahat Seven Kitle Analizi

Seyahat Seven Kitle’nin TV programları ile etkileşime geçme sıralamasına bakıldığında ise ilk sırada Fox Haber, 2. sırada Finans Kafe, 3. sırada ise Pelin Çift ile Gündem Ötesi yer alıyor.

Erkeklerin tür tercihlerinde spor, yarışma programları ve ekonomi yer alırken, kadınlar drama, yarışma programları ve komedi ile ilgileniyor.

Seyahat Sevenler Kitlesi, haber kaynakları ile en fazla hafta sonları etkileşime geçiyor. İlgi alanlarına verdikleri ağırlığa rağmen gündemden de kopmuyorlar.

Markalar ile Etkileşim

Seyahat Seven Kitle Analizi

Seyahat Seven Kitle en fazla havayolu firmaları ile etkileşime geçiyor. Havayolu firmaları, Seyahat Seven Kitle’ye ulaşmak için en doğru yollardan biri olarak görülüyor. Yürütülecek kampanyaların büyümesi, gelişmesi ve doğru hedefe ulaşması için yeni yollar vaat ediyor. Bunun yanında yayıncılık ve tekstil sektörü de favoriler arasında.

Sosyal Medya Fenomenleri

Seyahat Seven Kitle’nin sosyal medya ilgilerinin ilk sırasında mizah yer alırken, günlük konuşma ve özlü sözler onu takip ediyor.

Seyahat Seven Kitle Analizi Seyahat fenomenleri

Seyahat Seven Kitle’nin en fazla ilgi gösterdiği kategori olan ‘”fenomenler” kitlenin yaşam stilini anlayabilmek için oldukça önemli ve analiz sonucunda Seyahat Seven Kitle’nin sosyal medyada oldukça zaman geçirdiklerini gösteriyor. Fenomenler sıralamasında mizah yapanlar ve gezginler öne çıkıyor.

Seyahat Seven Kitle Analizi

Kimola Analytics Seyahat Seven Kitle Analizi bilgilerinin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz