Ana Sayfa Seyahat Sektörü Seyahat Acentaları TUI Zararda.. Peki Gerçekten Dönüşebilecek mi?

TUI Zararda.. Peki Gerçekten Dönüşebilecek mi?

304
0

Avrupa’nın en büyük turizm seyahat grubu TUI, nisan-mayıs-haziran aylarını kapsayan ikinci çeyrek bilançosunu açıkladı. Bilançoya göre Thomas Cook kadar olmasa da TUI zararda

TUI Zararda

TUI Travel’ın ikinci çeyrekteki kârı; şirketin vergi, amortisman ve faiz öncesi kârı (FAVÖK), bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 46 düşüşle 101 milyon Avro olarak gerçekleşti. 

Zararın yıl genelindeki 300 milyon Avroyu bulabileceği tahmin ediliyor. Uzun süredir mali sıkıntıda olan Thomas Cook da bir milyar doların üzerinde zarar açıklamıştı. 

tui zararda

Geleneksel Turizm Zarar Ediyor

TUI, şirket kârındaki kaybın nedenlerini açıklarken bunların başında hâla yerde yatan Boeing 737 Max’lar olayını gösterdi.

Buna ek olarak Brexit belirsizliği ve İspanya destinasyona yönelik talepteki düşüş nedeniyle aşırı koltuk kapasitelerinde yaşanan kayıplar kârdaki düşüşün nedenleri olarak gösteriliyor. 

Joussen: TUI’yi dönüştürme süreci hızlanacak 

Bilanço geneli ile ilgili değerlendimelerde bulunan TUI CEO’su Fritz Joussen,  Avrupa pazarlarındaki tur operatörü işletmelerinin daha hızlı ve daha verimli bir şekilde bir araya getirileceğini belirterek “TUI’yi global bir platform organizasyonuna dönüştürmek için dijital dönüşümümüzü sürekli takip ediyoruz. Global olarak birleşmiş markamızın gücü ve halihazırda 21 milyondan fazla müşteriden oluşan müşteri tabanımıza doğrudan erişim, gelecek için büyük potansiyel sunuyor ” dedi. 

Joussen sözlerine şöyle devam etti “TUI geleneksel tur operatörü işine olan bağımlılığını daha da azaltıyor. Geleneksel tur operatörü işi, tüm sektör için hızla dönüştürülmesi gereken bir durumdadır. TUI tur operatörü işini ve dikey olarak entegre bir turizm grubu olarak konumunu keskinleştirecek. Son beş yılda geleneksel tur operatörlerine olan bağımlılığımızı önemli ölçüde azalttık. Grubumuzun dönüşümü devam edecek.” 

Joussen, grup bünyesindeki iki tur operatörü; Berge & Meer ve Boomerang Reisen’i bu anlayıştan hareketle sattıklarını söyledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz