Ana Sayfa Seyahat Sektörü Dubrovnik Sevinçli: Turist Sayısı Azaldı!

Dubrovnik Sevinçli: Turist Sayısı Azaldı!

226
0
İtalya’nın Venedik başta bazı şehirlerinin kenti ve yaşayanlarını korumak mottosuyla hareket ederek başta kente günübirlik gelen ziyaretçileri azaltmakla ilgili çalışmalara ocak 2018’den itibaren Dubrovnik de katılmıştı. Yapılan çalışmalar sonrası Hırvatlar, turist sayısı azaldı haberlerini sevinçle almaya başladılar!
turist sayisi azaldi

Dubrovnik Seviniyor. Turist Sayısı Azaldı!

Kıyıları UNESCO Dünva Mirası listesinde yer alan Hırvatistan’ın tarihi ve ünlü kenti Dubrovnik, kıyılarını ve kenti korumak için turist sayısına sınırlama kararı aldığından beri yapılan çalışmalar meyvesini verdi.
Dubrovnik yerel yönetim kurumlarının konuyla ilgili bir sürede beri yürüttüğü çalışmalar neticesinde, şehre özellikle cruise gemilerinden günü birlik uğrayan turistleri azaltmak adına “Kente Saygı” planı devreye sokulduğundan beri; bu yılın Ocak-Haziran aylarında bölgeye 280 bin turist ve 188 geminin geldiğini duyuruldu. Bir önceki yıl aynı dönemde Dubrovnik’i 749 bin turist ziyaret etmiş ve 539 gemi limana demirlemişti.

Dubrovnik İçin Sınır Günlük 4 bin kişi 

Reuters Haber Ajansı’na açıklama yapan Dubrovnik Turizm Derneği Başkanı Sandra Milovcic, “Kente Saygı” projesinin kısa sürede meyvelerini verdiğini belirterek “Bölgeye gelenlerin sayısı azalırken, turistlerin kalitesi arttı. Pahalı kalemlere harcanan para da bunu gösteriyor” dedi.
Dubrovnik kıyılarını ve kentin yapısının daha az yıprandığını savunan Milovcic’e göre, bu yıl 4,2 milyon kişi tek gecelik bir ziyaret gerçekleştirdi ve bu rakam geçen yılın verilerinden yüzde 14 daha az.
Hırvat hükümetinin projesine göre, Dubrovnik’in Eski Şehir bölgesini günlük ziyaret edecek kişi sayısı 4 bin kişiyle sınırlanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz