Ana Sayfa Yazarlar Erkut Özen Turizm Fuarları Ne Alemde?

Turizm Fuarları Ne Alemde?

300
0

Malum turizmde fuar dönemi hareketliliği yaşanması gereken dönemdeyiz. Turizm Fuarları arasında başı çeken ve Almanya‘nın başkenti Berlin‘de düzenlenen, yıllarca “poh poh“lanıp “Dünyanın en önemli turizm borsası” kandırmacasıyla sahnelenen(!) ITB Berlin Fuarı sonrasında Rusya’nın başkenti Moskova’daki MITT Moskova da oldukça sönük geçiyor.

Turizm Fuarları

Turizm Fuarları

Turizm sektörü, ürün satışı anlamında çok erken keşfettiği ve başarıyla adapte olduğu teknoloji ve online devrimine tanıtım ve pazarlama ayağında apışıp kalmış gibi bir görüntü veriyor. Pazarlama odağının, yeni fiyatların, kampanya ve indirimler ile sezona yönelik son stratejilerin döndüğü yer olarak hala turizm fuarlarını görüyor. Klasik tur operatörlüğünün ve tanıtım – pazarlama faaliyetinin -yıllardır söylene söylene- deyim haline gelen “Körler, sağırlar birbirini ağırlar” sözüyle can çekişmesine ciddi ölçüde harcamalar da yaparak tuz biber ekmeye devam ediyorlar.

Turizm Fuarları

Fuar İşinize Yaradı mı? 

Herhangi bir tur operatörü ve seyahat acentası fuarlara katılalım kararı aldıktan sonra katıldıkları fuarlardan ne kazandıklarını analitik bir sunum halinde sayısal verilere dökebiliyor ve çıkan sonuçtan da memnun olabiliyorsa onlara hiçbir sözüm yok. Onlar burada ayrılabilirler. (Ama dilerseniz devam edin çünkü bu verilerin elinizde olma olasılığının oldukça düşük olduğunu seziyorum.)

Moskova’da düzenlenen MITT fuarında yıllardır süren kan kaybının devam ettiği haberleri geliyor. Siz bakmayın kamu ve bazı birlikler gibi kurumların açtığı standlara. Onlar kuruluşlarının gereklerinden de olan birçok nedeni sıralayabileceğimiz şartlar sebebiyle orada olmak zorundalığı taşıyorlar. (Ona rağmen küçülen standlar ile mantıklı işler yaptıklarını da söylemek gerek.)

Türsab ise yeni başkan yeni vizyon doğrultusunda fuarlarda farklı bir strateji izliyor. Eminim Türsab yetkilileri ve Başkan Firuz Bağlıkaya ne yaptıklarını çok iyi hesaplamışlardır.

Turizm Fuarları

Sahi Diğerleri Nerede?

Ancak dediğim gibi bu kurum ve kuruluşlar resmi bir takım görev ve sektöre olan desteklerini aktarmak için oradalar. Ya tur operatörleri? Oteller? Fuarda olmak, büyük standlar açmak, gösterişli galalar yapmak ve eğlenceler düzenlemek gerçekten sektördeki büyüklük ve iddia ile doğru orantılı mı?

Mitt Fuarının en büyük standını TUI kurmuş. Turizm yatırımları bakımından toplamda bakıldığında dünyanın en büyüklerinden olan TUI Russia. Peki mesela Priceline şirketleri çok mu kötüler? Booking.com mesela neden tüm ihtişamı ile fuarlarda yok? Expedia, skyscanner, Google Travel, Airbnb başta olmak üzere ciroları kafa karıştıran yüzlerce dev nerede? Bu işten anlamıyorlar değil mi? Ya da, yok yok onlar ayrı kulvarlarda zaten!

Hangi kulvarda mesela?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz