Ana Sayfa Yazarlar Erkut Özen Antalya’da Gerçekleştirilen Turizm Teknolojileri Günleri’nin Ardından

Antalya’da Gerçekleştirilen Turizm Teknolojileri Günleri’nin Ardından

281
0

Türkiye Bilişim Derneği Antalya şubesi tarafından düzenlenen ve bu yıl 5. gerçekleştirilen Turizm Teknolojileri Günleri Kervansaray Lara Otel’inde 2 gün boyunca bilişim ve turizm sektörlerini bir araya getirdi.

Organizasyonun, Turizm ve Bilişim sektörlerini bir araya getirip, dillerden düşmeyen “Dijital Dönüşüm” için bir platform oluşturması “fikri” gerçekten alkışlanması gereken bir durum. Ancak böylesi durumlar her zaman amaçlanan sonuçlara ulaşamayabiliyor.

Öncelikle şunu belirtmeliyim; Turizm Teknolojileri Günleri organizasyon bakımından çok başarılı bir görüntü çizdi. Küçücük aksaklıklar elbette vardı, ancak genel anlamda temiz bir organizasyon gerçekleştirildi.

TBD Antalya şubesi geçmiş yıllardaki tecrübesini, bu daha büyük organizasyona yeterince aktarmış göründü. Emeği geçenlere teşekkürler.

Turizm Teknolojileri Günü

Elbette bu tarz organizasyonlar sponsorlar ve destekleyenler gibi bileşenler olmayınca olmuyor. Fakat, organizasyonlar tarafından; sponsor firmaların, oturumlarda şirket tanıtımı ve ürün reklamı dışında da katılımcılara farklı bir şeyler katacak içerikler sunması yönlendirmesinin artık yapılması gerekiyor!

Turizm Teknolojileri Günleri Beklenti Büyük

Turizm Teknolojileri Günleri” gibi ismi bile iddialı olan bir organizasyon, yoğun olarak firma ve ürün reklamı / tanıtımı boyutundan çok daha fazla bir beklenti yaratıyor.

Bence bu kısım çok önemli. Çünkü böylesi organizasyonlar değer kazanmak ve katılımcı kitlesinin profilini belirli bir çerçevede tutmak zorundalar.

Tam olarak ne demek istediğim ve aslında beklentilerin ne olduğu konusunda en iyi örnek için; Google adına sunum yapan Özgür Deniz Aydın’ın “GOOGLE ile Turizm’de Dijital Fırsatlar” başlıklı sunumuna göz atmak yeterli. Salonun birden nasıl kalabalıklaştığı, sunum bitince çok sayıda kişinin nasıl dışarı çıktığı ve tabii ki ürün tanıtılsa bile “nasıl tanıtılacağı” konusuna en iyi örneklerden biri bu oturumdaydı.

Kendi adıma büyük keyif aldığım sunumlardan biri de, aynı zamanda bir fütürist olan Cenk Tezcan’ın “Sağlıklı Yaşam, Turizmin Yeni Tetikleyicisi Olabilir mi?” başlıklı sunumuydu. Sunum konusunda teknoloji, turizm ve sektörde alternatif yaratacak sağlık gibi bir konunun nasıl bir çerçevede anlatılacağı ve ilgi çekeceğini gösteren iyi örneklerden biriydi.

Turizm Teknolojileri Günleri Antalya

Eğer firma ve ürün tanıtılacaksa, ilgili kurumun bu tip toplantılara gönderdiği “sunum yapacak kişileri” de çok iyi belirlemesi gerekiyor.

Çünkü gerçekten böylesi bir tanıtım etkinliğinde hedeflenen sonucu almayı bırakın, her şey alt üst bile olabiliyor. Bu konuya da Turizm Teknolojileri Günleri çerçevesinde bakacak olursak, bu tarz bir sunumu “IT DÜNYASINDA TEKNOLOJİ TRENDLERİ” başlığında yaptığı konuşmayla Feyza Başaran örneği verilebilir. Hem başarılı bir sunum gerçekleştirilip ilgi oluşturuldu, hem de gereken tanıtım gayet sade bir şekilde yapıldı.

Genel anlamda başarılı olan etkinliğin, içeriklerin zenginleştirilmesi ve katılımcıların da sadece bilişim departmanlarından değil, sektörel oyunculardan da sağlanmasıyla, Turizm Teknolojileri Günleri‘nin Antalya‘da düzenlenen ve en ses getiren organizasyonlardan biri olmaya aday olduğunu eklemek gerekiyor.

Turizm Teknolojileri Günü

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz