Ana Sayfa Teknoloji Turizm Veri Merkezi Kuruluyor

Turizm Veri Merkezi Kuruluyor

208
0

Kültür ve Turizm Bakanlığı, turizmde sağlıklı ve kapsamlı yol haritalarının oluşturulabilmesi amacıyla istatistiklerin tek elde toplanıp işlenebileceği Türkiye’nin ilk turizm veri merkezi kuruluyor.

Turizm Veri Merkezi

Türkiye, ülkeye gelen ziyaretçilerle ilgili daha kapsamlı veriler alabilmek amacıyla “veri merkezi” ile, farklı kurum ve kuruluşlarda bulunan turizm istatistiklerinin tek elden toplanarak, sektöre ilişkin daha sağlıklı veriler elde edecek.

Turizm veri bankası

Bu kapsamda, kurulacak merkez, kamu kurum ve kuruluşları ile turizm sektöründen gelen tüm verileri tek elde toplayacak. Söz konusu verilerin tekilleştirilmesi çalışmalarının 3 aylık bir sürede tamamlanması öngörülüyor.

Turizm veri merkezi, sınır giriş-çıkış istatistiklerinin yer aldığı klasik verilerin yanı sıra geceleme sayılarından, turizm gelirlerine kadar uzanan geniş bir yelpazede istatistik bilgilerini hazırlayacak. Bu yeni modelle birlikte klasik turizm istatistiklerin yanında, yabancı turistlerin Türkiye’ye kaçıncı kez geldiği, hangi ülkeden ziyaretçilerin Türkiye’yi tercih ettiği veya etmediği, Türkiye’ye ilk defa gelenler gibi turist profillerini yansıtan detaylı verilere de yine turizm veri merkezi üzerinden ulaşılabilecek.

Elde edilen veriler ışığında hem bireysel tanıtımın temelleri atılacak hem de turizm planlaması yapılırken pazarlardaki turist profili dikkate alınacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz