Ana Sayfa Seyahat Sektörü Seyahat Acentaları TÜRSAB Acenta Belgesi Yeniden Taksi Plakası mı Oluyor?

TÜRSAB Acenta Belgesi Yeniden Taksi Plakası mı Oluyor?

584
0

TÜRSAB üyesi seyahat acentalarının bir kısmının yıllardır dile getirdiği “yeni seyahat acentası işletme belgesi alınması durumunda giriş aidatının artırılması ve belge devri” konusundaki talepleri, yeni TÜRSAB Yönetimi tarafından adımı atılan “Yeni TÜRSAB Yasası” çalışmaları ile ilgili detaylar içerisinde ortaya çıkmaya başladı.

türsab belgesi

TÜRSAB Hukuk Danışmanı Avukat İlker Ünsever, birliğin youtube üzerinden yayın yapan TÜRSAB TV kanalında katıldığı programda, çalışmaları süren yeni yasayla ilgili olarak “yeni yasada yeni seyahat acentası işletme belgesi için TÜRSAB’a 400 bin TL seviyesinde bir giriş aidatı ödenmesiyle ilgili talebimiz var. Mevcut acentalar için böyle bir ücret talebimiz söz konusu değil. Ayrıca giriş aidatının teminatla hiç bir ilgisi yok. Artık teminatın alınmasını da istemiyoruz. Mevcut teminatların da iade edilmesini istiyoruz. Belge devri TÜRSAB yönetiminin hiç taviz vermeyeceği bir talep. Haklı ve uygun görülüyor.” şeklinde konuştu.

Yeni yasa çalışmaları sonucunda eğer bu talepler gerçekleşirse, “bir gün” turizm acentası açmak için planlar yapan ve seyahat acentelerinde yıllardır “çalışan” durumunda olan turizm çalışanları ve genç girişimcilerin de hayalleri suya gömülecek gibi. Böylece turizm acentesi açmak isteyenler için getirilen tek şart “Büyük sermayeye sahip olmak” olacak.

Bu arada yeni yasayla ilgili çalışmalar sürerken “Yeni acente kuruluşu başvuruları engellendiği” konusunda iddialar da atılmaya başlandı. TÜRSAB cephesinde önümüzde günlerde bu konuda çeşitli tartışmalar yaşanabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz