Ana Sayfa Seyahat Sektörü Uber Yine Zorda! Avrupa Adalet Divanı: Uber Ulaşım Şirketi Olmalı

Uber Yine Zorda! Avrupa Adalet Divanı: Uber Ulaşım Şirketi Olmalı

241
0

Uber yine zorda! Uber’in ülkelerin resmi kurumlarıyla arası bir düzelmiyor. Çeşitli ülkelerde mahkemeleri devam eden, kimilerinde yasaklı konuma gelen ve özellikle taksi firmalarını zorda bırakan Uber için yeni bir karar geldi.

Avrupa Adalet Divanı, UBER ile ilgili süren davada kararını açıkladı. Mahkeme kararına göre; ”UBER bir teknoloji şirketi değil, ulaşım şirketi olarak düzenlenmeli”

Uber Yine Zorda! Uber Ne Diyordu?

Uber uzun zamandır böylesi davalarda kendisini’ ‘Uber bir ulaşım şirketi değil, sürücü ile yolcuyu buluşturan bir teknoloji şirketiyiz” olarak savunuyordu. Avrupa Adalet Divanı’nın aldığı bu karar, uzun zamandır yasal sıkıntılar yaşayan UBER için büyük bir engel anlamına geliyor.

Uber Taksi Olarak mı Lisanslanacak?

Konuyu takip eden uzmanlar, Avrupa Adalet Divanı’nın verdiği bu karardan sonra, UBER’in taksi operatörlerinin aldığı benzer lisans kullanmak zorunda kalacağını belirtiliyorlar.

Bu da UBER’in vergiye tabi olması ve -doğal olarak- taksi hizmeti sunduğu müşterilerinden KDV alması anlamına geliyor. Temyize de kapalı olan söz konusu kararın, benzer hizmetler sunan diğer şirketleri de etkileyeceği belirtiliyor.

Karar sonrası açıklama yapan UBER ise, mahkemenin verdiği kararın UBER’in zaten taşıyıcı statüsünde hizmet verdiği ülkelerde bir etkiye sahip olmayacağını belirtti.

Uber ve Taksiciler

Mahkemenin kararıyla UBER’in, profesyonel lisansı olmayan sürücülerle işbirliği yapma durumu kısıtlanıyor.

UBER ile ilgili şikayetler ilk olarak İspanya’da gündeme getirilmişti. UBER’in lisansı olmayan sürücülerle taşımacılık hizmeti verdiğini ve bunun da haksız rekabete neden olduğunu iddia eden İspanyol taksiciler mahkemeye başvurmuş, mahkeme de söz konusu davayı Avrupa Adalet Divanı’na taşımıştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz